Elképesztően ritka robbanás volt a Napon (videó)
A szakértő szerint ha a legutóbbi hatalmas napkitörés a Föld felé néző napfoltból indult volna ki, azt az áramhálózat is megérezte volna.
A Nap jelenleg a 11 éves ciklusának csúcsánál jár, ami azt jelenti, hogy ekkor a legaktívabb az égitest, ilyenkor történik a legtöbb napkitörés. Ezek az ún. napfoltokból indulnak ki, a kutatók pedig úgy vélik, hogy egy jókora folt lehet a csillag túlsó oldalán. Ez a következő időszakban a Föld felé fordul majd, így a kutatók is meg tudják vizsgálni. Egy dolog biztos: az elmúlt 10 napban négy koronakidobódás is történt a túloldalon, közülük pedig egy olyan erős volt, hogy a szakemberek az extrém ritkán előforduló események közé sorolták be – emelik ki a beszámolóban.
Mint írják, az ilyen eseményeknél a Napból kilökődő részecskék másodpercenként több mint 3 ezer km-t tesznek meg, ami a fény sebességének több mint 1%-a. A NASA tudósai szerint ilyen kidobódás több mint 10 évente történik, a legutóbbi azonban 2023-ban következett be – szerencsés módon az sem a Föld felé indult el.
A mostanira december 17-én került sor, amit két kisebb előzött meg. Az IFLScience által megosztott felvételen jól látni, hogy a részecskék minden irányban elkezdtek terjedni, ami bizonyítja, milyen nagy robbanásról van szó – szúrta ki a HVG.
A mérések szerint 3161 km/másodperces sebességgel indultak útnak a világűrben, így ha a Föld felé nézett volna a napfolt, akkor 18 óra alatt érte volna el a bolygónkat. Ryan French napfizikus szerint egy ilyen kitörés az elmúlt évtizedek legnagyobb geomágneses viharát okozhatta volna, ami nemcsak széles körben látható sarki fényt eredményezett volna, de a műholdak működésébe és az elektromos hálózatba is bezavart volna – hangsúlyozta.
Yesterday, a *significant* coronal mass ejection erupted from the back of the Sun, with an estimated speed over 3000 km/s. If Earth-directed (and correctly-orientated) this would have had potential to cause one of the largest geomagnetic storms of the past few decades! Fun! (1/4)
— Dr. Ryan French (@ryanjfrench.bsky.social) 2024-12-18T09:38:16.575Z
Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy különleges csillagokra bukkantak a Tejútrendszer közepén lévő szupermasszív fekete lyuknál. Úgy tűnik, egyelőre biztonságos távolságban van a Sagittarius A* nevű szupermasszív fekete lyuktól az a két csillag, amelyek egymás körül keringve köröznek a Tejútrendszer közepénél. Az egyik csillag tömege körülbelül 2,8-szorosa a Napnak, a másik pedig körülbelül 0,73-szorosa. A számítások szerint 372 nap alatt kerülik meg egymást.