Éveken át képes tárolni és felhasználni a napenergiát egy különleges rendszer
A svédországi Chalmers Műszaki Egyetem kutatói által kifejlesztett energiarendszer folyékony formában képes tárolni a zöld energiát.
A szerkezetet először 2017-ben mutatták be, most azonban egy ultravékony termoelektromos generátorhoz csatlakoztatva bebizonyították, hogy elektromos áramot is képes termelni, ezáltal létrehozható a napenergiát igény szerint felhasználó, öntöltő technológia.
A Molecular Solar Thermal (MOST) rendszernek nevezett eljárást több mint egy évtizede fejlesztik; a középpontjában egy speciálisan kialakított szén-, hidrogén- és nitrogénmolekula áll. Amikor napfénnyel érintkezik, a molekulán belüli atomok átrendeződnek, hogy megváltoztassák az alakját, és egy energiában gazdag izomerré alakítsák át, amely folyékony formában tárolható.
A MOST rendszer által rögzített energia ebben a folyékony állapotban akár 18 évig is tárolható, mielőtt egy speciálisan tervezett katalizátor visszaváltoztatja a molekulát eredeti formájába, és az energiát hő formájában felszabadítja.
A Chalmers Egyetem kutatói a Sanghaji Jiao Tong Egyetem tudósaival együttműködve rájöttek, hogy egy kompakt termoelektromos generátor segítségével ezt a hőt elektromossággá lehet alakítani.
A koncepciószerkezet jelenlegi teljesítménye a jelentések szerint legfeljebb 0,1 nW, ami ugyan elég kevésnek tűnhet, azonban a tudósok óriási potenciált látnak benne, véleményük szerint ugyanis a napenergia időszakos jellegét kezelhetik azzal, hogy a MOST hónapokig vagy évekig tárolja, és lehetővé teszi, hogy igény szerint lehívható legyen.
Miután a kutatócsapat megmutatta, hogy a rendszer alkalmas az áramtermelésre, teljesítményének javítására fognak összpontosítani, miközben egy megfizethető kereskedelmi megoldáson dolgoznak, amely lehetővé teszi a készülékek töltését, valamint az otthonok fűtését.