Nanocsövekből álló kütyüvel előrejelezhető a szívroham és az agyvérzés
A kardiovaszkuláris megbetegedések számítanak világszerte a leggyakoribb halálozási oknak, amelyeket főként az idősödéssel és a helytelen táplálkozással járó érelmeszesedés idézhet elő.
Az öregedés természetes része az arteroszklerózis folyamata, mely során az érfalakra plakkok rakódnak le. Ezek a lepedékszerű, kemény képződmények beszűkítik az ereket, megemelik a vérnyomást, ezáltal megnövelik a stroke és a szívinfarktus kockázatát.
Meglepő módon a szervezet hasznos immunsejtjei termelhetik az úgynevezett sérülékeny plakkokat, amelyek akkor keletkeznek, amikor az immunrendszer megpróbálja eltávolítani a káros lerakódásokat az erek belső felületéről.
A plakkok felhalmozódása repedéshez vezethet, melynek következtében érelzáródás jöhet létre, ami minden esetben vérrögösödést okoz, ami súlyos tünetekkel járó életveszélyes állapotot idézhet elő.
A Michigan Állami Egyetem kutatói ezt a folyamatot szerették volna megakadályozni, és a szóban forgó immunsejteket úgy módosítani, hogy végül hasznunkra váljanak. Ehhez szénszálból álló nanocsövecskékből szerkesztett nanorészecskéket alkalmaztak, amit az erekbe ültettek.
Amint elfoglalták végső pozíciójukat, fénysugarakat irányítottak feléjük, és mivel a nanorészecskék ennek hatására ultrahangot bocsátottak ki, egy transzduktor segítségével fel tudták a jeleket fogni, és időben értesültek a plakk jelenlétéről.
Mindezekből kifolyólag elkerülhető a stroke és a szívroham, valamint időben érzékelhető az életveszélyes állapot, így órákkal az esemény bekövetkezése előtt felkereshetik az érintettek az orvosokat, akik elláthatják a pácienseket.