Nagy Márton: nőtt az államadósság, a kormány nem tervez élelmiszeráfa-csökkentést
Nagy Márton elmondása szerint, aki az élelmiszeráfa-csökkenést támogatja, az „a kiskereskedelmi láncok profitját akarja növelni”.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter kedden tartott évindító sajtótájékoztatót, ahol a gazdaság helyzetéről, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) működéséről és a 2024-es év prioritásairól beszélt. Az eseményen többek között szó esett az államadósságról, az állami finanszírozásról, és a kormány pénzügyi terveiről is.
A tájékoztatón Nagy Márton kiemelte, az NGM feladatköre kibővült a korábbi pénzügyminisztériumi teendőkkel. Az integráció során a PM hat államtitkárából hárman maradtak az új struktúrában, köztük Banai Péter Benő, aki a NAV vezetését látja el. A miniszter hangsúlyozta, további átszervezések nem várhatók és minden dolgozót megtartanak.
Nagy Márton megerősítette, Hoffman Mihály veszi át az Államadósság-kezelő Központ vezetését Kurali Zoltán távozását követően. Elmondása szerint a gazdaságpolitikai szempontok az egyes minisztériumok működésében is hangsúlyosabb szerepet kapnak.
Nőtt az államadósság, nincs tervben élelmiszeráfa-csökkentés
A miniszter elismerte, a GDP-arányos államadósság tavaly 73,9-74 százalékra nőtt, de szerinte idén már csökkenés várható. A tavalyi növekedés okai között említette a forint gyengülését, az alacsonyabb GDP-növekedést és az Eximbank adósságának elszámolását. Az inflációval kapcsolatban úgy nyilatkozott, a csökkenés februárban indulhat el, és 2025 második felére érheti el a 3 százalék körüli szintet.
Nagy Márton rámutatott, a kiskereskedelmi forgalomban tavaly október-novemberben lassú bővülés volt tapasztalható, de decemberben éves alapon visszaesés következett be. Szerinte ezt részben az ünnepi időszak utazásai magyarázhatják. A miniszter a lakossági állampapírok ügyét kiemelten fontosnak nevezte, mivel idén jelentős lejárati volumen mozgatja meg a piacot.
„Őrület lesz” – fogalmazott, utalva a lakossági megtakarítások mozgásának várható kihívásaira.
Egy, az élelmiszeráfa-csökkentéssel kapcsolatos kérdésre válaszolva Nagy Márton kifejtette, hogy szerinte az ilyen intézkedések hatása a kiskereskedelmi láncok profitját növelné, nem pedig a fogyasztók terheit csökkentené:
A Telex beszámolója szerint végezetül a 2026-os költségvetést illetően a miniszter megerősítette, az várhatóan július elejéig elkészül.