Nagy Márton is megszólalt a minimálbér-emelés kapcsán
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter részt vett a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) csütörtöki ülésén.
Nagy Márton többek között ismertette, a kormány célja, hogy 2023-ban letörje és egy számjegyűre csökkentse a szankciós inflációt, 2024-ben pedig újra növekedési pályára állítsa a gazdaságot. Hangsúlyozta, véleménye szerint a kormány jó úton halad, hiszen az olyan hatékony és eredményes intézkedéseknek köszönhetően, mint például az online árfigyelő vagy a kötelező akciózás, az infláció már az év vége előtt egy számjegyűre fog csökkenni, jövőre pedig 5-6 százalékos szintet érhet el.
Nagy Márton megjegyezte, hogy az idei 0 százalék körüli gazdasági növekedést követően „a kormány intézkedéseinek eredményeképp 2024-ben újra dinamikus pályára állhat a gazdasági növekedés, így visszatérhet a korábbi években megszokott 4 százalékos, illetve afeletti növekedési ütem”.
A munkaerőpiac és a fizetések is szóba kerültek
Nagy Márton meglátása szerint a reálbérek alakulásában szeptemberben fordulat állhatott be, „a fizetések vásárlóereje újra növekedésnek indulhatott a dinamikus bérnövekedésnek és az infláció elleni sikeres kormányzati harcnak köszönhetően”. Ezzel a korábbi években megszokott trendhez térhet vissza a magyar gazdaság, „a következő években a reálbéremelkedés mértéke ismételten 4-5 százalék lehet”.
A jelen lévők ugyanakkor egyetértettek abban, hogy a gazdasági növekedés helyreállítását tekintve a továbbra is magas jegybanki kamatláb, valamint az emiatt kialakuló pozitív reálkamat kockázatokat jelent, melyek hátráltathatják a növekedés gyors és erőteljes visszapattanását, a vállalkozások teljesítményének javulását és így a foglalkoztatás további bővülését.
Gazdasági növekedési terv, minimálbér-emelés
A miniszter végezetül megemlítette, hogy a Gazdaságfejlesztési Minisztérium egy 10 pontos tervet dolgozott ki az erős magyar gazdaság érdekében, mely a következőket tartalmazza:
- demográfiai fordulat támogatása,
- másfélszer több és zöldebb energia biztosítása,
- további munkahelyek létrehozása,
- szállítmányozás és raktározás fejlesztése,
- digitális átállás,
- high-tech gazdaság arányának emelése,
- horizontális és vertikális FDI hasznosítás,
- profitegyenleg javítása,
- nemzeti bajnokok kinevelése,
- csökkenő államadósság-pálya.
Nagy Márton üdvözölte, hogy a VKF tagjai egyetértenek és támogatják a kormány gazdaságpolitikai célkitűzéseit. A miniszter tájékoztatta a VKF résztvevőit, hogy a kormány – tiszteletben tartva, hogy a minimálbérről a munkaadóknak és a munkavállalóknak kell megegyeznie – elviekben támogatja a VKF résztvevőinek többségi álláspontját, miszerint a legkisebb minimális keresetek emelésére már decemberben kerüljön sor, továbbá annak mértéke a minimálbér esetében 15 százalékot, a garantált bérminimum esetében 10 százalékot érjen el.
Mindemellett közlése szerint a kormány arra is nyitott, hogy 2024 elején, szem előtt tartva a kiszámíthatóságot és a stabilitást, kidolgozásra kerüljön egy új, több éves bérmegállapodás. A felek megállapodtak abban, hogy a tárgyalások egy hét múlva folytatódnak.