Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Nagy lépést tettek az iráni atomegyezmény megmentéséért

Az Egyesült Államok beleegyezett, hogy részt vesznek az Európai Unió által nyélbe ütött Iránnal való tárgyalásokon, hogy sikerüljön újra megerősíteni a Donald Trump által felrúgott 2015-ös Iráni Atomegyezményt.

Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Az amerikai fél részéről Ned Price bejelentette, elfogadja az Európai Unió meghívását, hogy helyreállítsák a JCPOA (Közös Átfogó Cselekvési Terv) megállapodást – számolt be róla a The Guardian. Az egyezmény lényege, hogy Irán atomprogramját szigorú keretek közé szorítják, hogy véletlenül se építsenek atombombát vagy egyéb nukleáris fegyvert.

Az iráni félnek ez azért éri meg, mert akkor a nyugati hatalmak által kivetett szankciókat részlegesen feloldják, mindössze biztosítékot kell adniuk arról, hogy nem fognak atomfegyver építésébe. Teherán részéről még nem érkezett reakció az Egyesült Államok döntésére, viszont már korábban jelezték, nyitottak a tárgyalásra. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

A 2015-ös egyezményt még a republikánusok nyomására Donald Trump rúgta fel 2018-ban, valamint folyamatosan szigorodó szankciókat vezettek be a közel-keleti ország ellen. Irán erre válaszul a JCPOA minden megkötését elkezdte lerázni magáról, főként az urániumdúsításra és egyéb nukleáris tevékenységre vonatkozó szabályokat.

Joe Biden már a kampány során is jelezte, hogy amennyiben megválasztják elnöknek, visszatér a JCPOA-hoz, és annak mentén szervezi meg a diplomáciai kapcsolatokat Iránnal. A demokrata elnök beiktatása óta pedig többször megerősítette a hajlandóságot, hogy ismételten belépnének a megállapodásba.

Eddig az eltérést főként az adta a két fél között, hogy ki tegye meg az első lépést az egyezmény helyreállítása érdekében. Az iráni vezetés fokozatosságot kért, miközben az Európai Unió rögtön hajlandóságot mutatott, hogy mediálni fog az ügyben. Fontos a megállapodás, mivel Irán és a nyugat között az elmúlt hetek során a tetőpontra hágott feszültség.

Teherán kiutasítással fenyegette meg például a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség megfigyelőit, miközben olyan hírek láttak napvilágot, hogy nukleáris fegyverek előállításához alkalmas felszereléseket szereztek be.

A JCPOA európai résztvevői – az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország – és az Egyesült Államok csütörtökön adott ki egy közös közleményt, melyben tárgyalóasztalhoz hívták az iráni vezetést, valamint arra kérték Teheránt, álljanak el a megfigyelők kiutasítási szándékától, és oldják meg diplomáciai úton a nézeteltérést.

Az Egyesült Államok már a Donald Trump alatt kivetett különleges szankciókat is ejtette a siker érdekében, és visszatértek azon korlátozásokhoz, amelyek az Obama-éra alatt voltak hatályban. Egyelőre még nem tudni a tárgyalás helyét és idejét, Washington elmondása szerint ezt az uniónak kell meghatározni, de figyelmeztettek: nem szabad már az első tárgyalástól áttörést várni.

Orbán Viktor elmondta, mi lesz Ukrajnával, ha az USA kiszáll a háborúból

Orbán Viktor a Kossuth Rádióban nagyon egyértelműen fogalmazott Ukrajnáról, a háborúról az USA kapcsán.