Végleges megsemmisülés szélére került a világ legnagyobb korallzátonya
Tudósok szerint az Ausztráliától keletre található Nagy-korallzátony hatodik, egyben utolsó tömeges kifehéredését éli át napjainkban.
Az élő koralltakaró több mint fele, amelyet a levegőből is láthatunk, súlyosan kifehéredett, ami arra utal, hogy a belsejében, illetve a közelében nyüzsgő élőlények pusztulásnak indulhatnak – mondta Neal Cantin, az Ausztrál Tengerészeti Tudományos Intézet korallbiológusa.
A kifehéredés már eddig is olyan súlyos volt, hogy az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) azt sürgette, vegyék fel a korallzátonyt a veszélyeztetett világörökségi helyszínek listájára, amit az új fejlemények is indokolnának – írta az Axios magazin.
A korallzátonyokról általában trópusi vizek, csillogó óceán és élénk színű halak jutnak eszünkbe, jelenleg viszont inkább az Északi-sarkvidék fagyott vizeire és az Antarktisz jégtábláira emlékeztetnek, legalábbis a klímakatasztrófa tükrében.
A múlt héten mindkét sarkot hőhullámok sújtották, és riasztó, rekordméretű felmelegedést és olvadást okoztak, közvetlenül ezután érkezett a hír, hogy az Antarktisz keleti részén egy város méretű jégtakaró omlott össze.
Megoldást kizárólag az jelentene, ha történne egy valós nemzetközi összefogás, amivel nem csupán egyezmények útján csökkentenék a károsgáz-kibocsátást, hanem végre a tettek mezejére lépnének a kormányok – valljuk be, erre sajnos nem sok esély mutatkozik.