Mutatjuk, milyen célokat tűzzünk ki kezdőként, ha futni szeretnénk
Sokan döntenek úgy, hogy az egészségesebb élet vagy a fogyás reményében nekiállnak sportolni.
Sokan döntenek úgy, hogy az egészségesebb élet vagy a fogyás reményében nekiállnak sportolni.
Vannak, akik megszállottjai a futásnak és az újabb sportolni vágyókat arra buzdítják, hogy minél hamarabb és minél gyorsabban érjék el az 5 kilométeres álomhatárt. Fontos azonban megjegyezni, hogy az emberi szervezet a hosszú pihenőidő után nincs azonnal felkészülve egy ekkora megterhelésre.
Minden a fokozatosságban rejlik, nem szabad egyből a lovak közé csapni, mert azzal több kárt okozhatunk magunknak, mint azt előre gondolnánk. Ahhoz, hogy sikeresen fejlődjünk a futásban, összeszedtünk néhány fontos pontot, amelyet ha betartunk, egészen biztosan a csúcsra érhetünk!
Távolság vagy idő
Elengedhetetlen, hogy a fizikai edzettségünket és a kondíciónkat figyelembe véve állítsuk fel az első távolsággal kapcsolatos célokat. Feloszthatjuk 1 kilométer, 5 kilométer, 10 kilométer, félmaraton és teljes maraton szempontjából a szakaszokat, de időben is – fél- vagy egy órákra osztva – szabályozhatjuk a távokat, ami talán sokkal optimálisabb megoldás lehet.
Állandóság
Ha nem vagyunk oda a távolságért, akkor javíthatunk a konzisztenciánkon. Ha csak kétszer vagy háromszor futunk naponta, próbáljunk meg hozzáadni még egy plusz napot, amit sportolással töltünk.
Ha jól érezzük magunkat, akkor pár hét után jöhet még egy új nap – a cél az, hogy fittek maradjunk és a testünk tolerálja az edzést.
Gyorsaság
Nincs azzal semmi baj, ha lassúak vagyunk, nem kell egy bizonyos sebességet betartanunk ahhoz, hogy elmondhassuk magunkról, igazi futókká váltunk, viszont a gyorsaság növelésével komoly sikereket érhetünk el.
Döntsük el, melyik távot célozzuk meg. Ha például az 5 kilométerre esett a választásunk, akkor először a megszokott tempónkban teljesítsük, később pedig feszegessük a határainkat és óvatosan emeljünk a sebességen.
Ha tehetjük, jegyezzük fel a kilométerenkénti részidőnket és a következő futásnál törekedjünk arra, hogy ezt meglépjük. Nem szabad túlerőltetni magunkat, mindig ügyeljünk a testünk reakcióira!
Heti össztáv
Az aktivitásunkat legjobban az mutatja, ha összesíteni tudjuk azokat a távolságokat, amelyeket lefutottunk egy hét vagy egy hónap alatt.
Nem kell túlzásokba esnünk, ha még kezdők vagyunk, a heti 2-3 pár kilométeres edzés bőven elég lesz, azonban a fejlődés miatt fontos lesz, hogy ezen idővel növeljünk. Vezessünk egy naplót, amelybe pontosan leírjuk, mikor, mennyit és milyen hosszan töltöttük el az időnket futással, így tisztább képet kaphatunk a kondíciónkról.
Felfedezés
Ha van rá módunk, akkor próbáljuk meg elkerülni a sivár és megszokott városi aszfaltot és keressünk olyan helyeket, ahol közelebb kerülhetünk a természethez.
A legjobbak a parkok és az ösvények, de a külvárosokban található partszakaszok vagy erdőségek is a futáshoz kiváló környezetet biztosítanak. Legyünk bátrak és fedezzük fel a környéket – a terep változásával még az edzetlen izmainkat is megtornáztathatjuk!
Kapcsolódó hír: