Íme a rendszer, amely még a munkahelyi baleset megtörténte előtt jelez (videó)
A svéd cég nemrég 1,3 milliárdos befektetést kapott a rendszer tökéletesítésére.
Az Európai Unióban 2021-ben összesen 3000 halálos, és mintegy 2,9 millió nem halálos kimenetelű baleset történt a munkahelyeken, amelyek ötöde az építőiparhoz kapcsolódik. Ám a balesetek zöme megelőzhető volna, ezért a stochkolmi székhelyű Buddywise úgy döntött, kifejleszt egy rendszert, hogy a modern eszközök segítségével minimalizálni lehessen a balesetek számát. A startup tulajdonképp olyan számítógépeslátás-modelleket fejleszt, amelyek monitorozzák a munkahelyi környezetet, és figyelmeztetnek a potenciálisan veszélyes helyzetekre.
Emellett a rendszer akkor is automatikus riasztást küld a megfelelő csatornákon keresztül, ha úgy látja, hogy sérülés vagy haláleset történt. A Buddywise azon a véleményen van, hogy ezen az úton egy nap eljuthatunk a „sérülésmentes jövőbe”, amivel Lamin Faye, a cég társalapítója és vezérigazgatója is határozottan egyetért. Mint fogalmazott, ebben nem lehet kompromisszumot kötni, hiszen a munkanap végén mindenkinek épségben kell hazaérnie – írta meg a hvg.hu a The Next Web cikkére hivatkozva.
Megjegyzik, a szakember korábban a Vattenfall szélenergia-óriásnál dolgozott egyebek mellett a biztonságért és a digitalizálásért felelős alelnökként, s a Buddywise nemrég 3,5 millió eurós (kb. 1,3 milliárd forintos) befektetést kapott. Míg a rendszer kapcsán kifejtik: a cég mesterségesinteligencia-modellje valós időben elemzi a képeket, működéséhez mindössze néhány kamerára és stabil wifire van szükség. A rendszer számos kockázatot képes azonosítani, például egy nem megfelelő módon vezetett targoncát, egy elesett embert, vagy valakit, aki elfelejtette felvenni a munkavédelmi sisakot.
Sőt, még azt is jelezheti, ha a dolgozónak rossz a testtartása – teszik hozzá. De a cég azt is hangsúlyozta, egyáltalán nem kell attól tartani, hogy az adatok rossz kézbe kerülnek, mivel az algoritmus minden adatot valós időben elemez, és utána azokat nem tárolja sehol. A cikk szerint a rendszert már Svédországban, Finnországban, Lettországban és Lengyelországban is alkalmazzák a különböző ipari telephelyeken, de a jövőben Európa több országába is szeretnék eljuttatni.
Korábban egyébként azt is megírtuk, hogy egyre több halálos munkabaleset történik Olaszországban. Márciusban két férfi is életét vesztette, egyikük egy építésvezető volt, aki liftaknába zuhant, még csak újraéleszteni sem tudták a mentősök. A másik személy egy állványzatról zuhant le Reggio Emiliában. A helyi hatóságok közlése szerint egy gyárterületen következett be a tragédia, s a férfi állítólag több métert zuhant, mielőtt földet ért volna, ami az életébe került.