Nobel-béke díjas aktivista: az ukrán háború rávilágít a nyugati kettős mércére
Denis Mukwege még 2018-ban kapott Nobel-béke díjat a konfliktusos övezetekben történő szexuális erőszak elleni harcáért.
Mukwege pedig rávilágított arra, hogy a Nyugat képes volt cselekedni szankciókkal, amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát, ezért cselekednie kellene a Kongói Demokratikus Köztársaságban zajló pusztító erőszak miatt is – idézte a Politico.
Kongó keleti részén az elmúlt hónapok során teljesen elszabadult az erőszak elsősorban az M23 nevű lázadócsoport miatt, amely több más milíciával együtt folyamatos terrortámadásokat hajt végre.
Mukwege elmondása szerint folyamatosan növekszik azon áldozatok száma, akiket a kórházába szállítanak, sokszor 20 éves nőket szállítanak be. A Nobel-díjas orvos és aktivista pedig nem is rejtette véka alá, mennyire felháborítja a fejlett világ inaktivitása:
Mukwege hozzátette, hogy az ukrán háború ráadásul el is tereli a világ figyelmét attól az erőszaktól, ami Kongóban zajlik. Mint hangsúlyozta, ennek Ruanda örül a legjobban, amit már korábban is azzal vádoltak, hogy támogatja a lázadókat.
Mukwege kiemelte, hogy a szexuális erőszakot fegyverként használják, ráadásul meglehetősen hatékonyan, mert ez nem csak fizikálisan, de pszichológiailag is megsemmisíti a nőket. Az aktivista fel is szólította Belgiumot, hogy álljon azon kezdeményezés élére, amely elítéli a kelet-kongói erőszakot.
Alexander De Croo, Belgium miniszterelnöke közölte, hogy az ország készen is áll arra, hogy ezt a szerepet felvállalja, a kormányfő vállalását pedig a belga király is megerősítette, aki közölte, hogy nincs fejlődés béke nélkül.