Műanyagokban lévő vegyületek okozhatják a kóros elhízást
Világszerte rekordmagasságokban jár az elhízott emberek aránya, 1975 óta a számuk megháromszorozódott, és az elkövetkező években még ennél is rosszabb tendenciák várhatóak.
Az elhízás, más néven obezitás legfőbb hozzájáruló tényezője a túlzott cukorfogyasztás, valamint a mozgásszegény életmód, azonban van még egy fontos elem, ami előidézheti embereknél a súlygyarapodást.
A Norvég Tudományos és Technológiai Egyetem (NTNU) tudósai annak a lehetőségét vizsgálták, hogy a műanyagokban található vegyületek kialakíthatnak-e egészségügyi panaszokat azáltal, hogy bejutnak a szervezetbe, és befolyásolják az anyagcserét.
Az elmúlt években tanulmányok tömkelege bizonyította, hogy a műanyagok könnyedén bekerülhetnek az élelmiszerláncba, ezáltal mi, emberek is elfogyaszthatjuk őket. Példaként említhető meg a rovarok és halak műanyaghulladékkal történő táplálkozása, amelyek ezáltal továbbadják a toxikus anyagokat a tengeri ragadozóknak, végül a tápláléklánc csúcsán lévő főemlősök is megkapják a dózist.
A természetes erózió során keletkező mikroműanyagokról már korábban kimutatták, hogy képesek megváltoztatni az emberi tüdősejtek alakját, egereknél pedig bebizonyították, hogy áttörhetik a vér-agy gátat, ezenfelül magas koleszterinszintet és súlyos szívbetegségeket idézhetnek elő.
Az emberi fiziológiára gyakorolt hatásokról szóló, egyre bővülő ismeretanyaghoz járul hozzá a mindennapi műanyagokban található kémiai összetevők elemzése, amelyek gyakran kioldódhatnak a környezetbe.
Norvég tudósok 34 tipikus műanyagterméket – például joghurtos dobozokat, konyhai szivacsokat, palackokat – vizsgáltak meg, és több mint 55 ezer kémiai összetevőt fedeztek fel bennük, amelyek közül 629-et sikerült azonosítaniuk. Ezek közül tizenegy termékről már ismert, hogy úgynevezett „anyagcsere-bomlasztóként” zavarják a szervezetet megfelelő működését.
Egereken végzett kísérletek során megállapították, hogy a szóban forgó műanyagtermékekben lévő vegyi anyagok egyharmada zsírsejtek kialakulását és szaporodását okozta, ami azt jelzi, hogy át tudják formálni a zsírraktározás folyamatát.
„Egyre valószínűbb, hogy a korábban nem túlságosan ismert anyagok, például a biszfenol A (BPA) okozzák az anyagcserezavarokat. Ez azt jelenti, hogy az eddig ismerteken kívül más műanyag kemikáliák is hozzájárulhatnak a túlsúlyhoz és az elhízáshoz” – mondta a tanulmány főszerzője, Johannes Völker.