Fontos változás jön júliustól az éttermekben
Júliustól szigorodni fog az egyszer használatos műanyag evőeszközök és csomagolóanyagok tiltására vonatkozó szabály, de nem csak a hatóságok egyre tudatosabbak ezzel kapcsolatban.
Magyarországon a 2019-es uniós irányelv nyomán egy 2021-es kormányrendelet határozott az egyes műanyag elviteles dobozok, szívószálak, tányérok, és evőeszközök tiltását, ez a rendelet pedig várhatóan tovább fog szigorodni idén júliustól, számol be róla az Economx nevű portál.
Nem csak a szabályozás miatt éri azonban meg a váltást mihamarabb megtenni az éttermeknek, a lapnak Báti Márton, a Greenstic Europe ügyvezetője ugyanis elárulta, hogy az ügyfélkörükbe tartozó éttermekbe látogató vendégek is egyre tudatosabbak azt illetően, hogy ne találkozzanak ilyen egyszer használatos műanyagokkal.
Ezen a területen a vállalat felmérése szerint rengeteg tér van a javulásra, kérdőívük kitöltőinek mindössze két százaléka gondolja úgy, hogy a vendéglátóegységek eleget tesznek a műanyagszennyezés megoldása ellen, 75 százalék szerint pedig továbbra is túl sok műanyagot használnak.
„Az elvárás egyszerű, környezetbarát csomagolóanyagokra és egyértelmű, átlátható kommunikációra van szükség. A már amúgy is beépített csomagolási díjtartományban ráadásul számos műanyagot helyettesítő alternatívát lehet találni, a cukornádból készülő termékek például mind árban, mind felhasználhatóságban felveszik a versenyt a műanyag termékekkel: jól bírják a hőváltozást, mikrózhatók, fagyaszthatók, az életciklusuk végén pedig komposztálni is lehet őket” – tette hozzá Báti.