Most már hivatalosnak tekinthető, érkezni fog egy magyar koronavírus-vakcina is a jövőben
Összesen 2 milliárd forintot különített el a magyar kormány koronavírus-vakcina fejlesztésére a központi költségvetésből, mellyel gyakorlatilag megerősítették, hogy jönni fog magyar fejlesztésű vakcina is
Összesen 2 milliárd forintot különített el a magyar kormány koronavírus-vakcina fejlesztésére a központi költségvetésből, mellyel gyakorlatilag megerősítették, hogy jönni fog magyar fejlesztésű vakcina is – szúrta ki a Portfolio a Magyar Közlönyben.
Hazánkban egyelőre „külföldi” oltóanyaggal kezdték meg az egészségügyi dolgozók immunizálását, jelenleg a Pfizer-BioNTech közös vakcinája az egyetlen, amellyel Magyarországon a koronavírus ellen oltanak. Nemrégiben Szijjártó Péter pedig azt erősítette meg, hogy az orosz Szputnyik V-ből is érkezett adag hazánkba, így azt is rövidesen bevonhatják az oltási programba.
Mint a magyar kormány több tagja is jelezte már korábban, Magyarország több országgal, köztük az Egyesült Államokkal, Kínával, Oroszországgal és Izraellel is tárgyalásban van oltóanyagokról, ám amiről eddig nem sok szó esett a hivatalos kommunikációban, hogy bizony már magyar fejlesztésű vakcina is készülőben van.
A Portfolio ugyanis a Magyar Közlönyt vizsgálva szúrta ki, hogy a kormány az idei költségvetésből összesen 2 milliárd forintot különített el „nemzeti oltóanyag fejlesztése címen”. Hazánk hivatalos lapjából az is kiderült, hogy a védőoltást a Debreceni Egyetem és a Nemzeti Népegészségügyi Központ közösen fejleszti.
A források elkülönítésében lehetett megállapítani a vakcinafejlesztő szereplőket, ugyanis a közlönyből kiderült, hogy a Debreceni Egyetem a források legnagyobb részét, több mint 1.6 milliárd forintot kapott a nemzeti oltóanyag elkészítésére, míg az NNK-nak kicsivel kevesebb, mint 370 millió forintot adtak.
Erről már korábban Pozsgay Csilla gyógyszeripari szakértő egy Népszavának adott interjújában is beszélt, ám ez csak most került hivatalos megerősítésre. A novemberi interjúban akkor elmondta, egyelőre még az állati kísérleti fázisban van a szerv, és az egyetemen, valamint az NNK-n kívül az influenzaoltásban nagy tapasztalattal rendelkező Fluart is részt vesz a kísérletekben.
Mint a lap is írja, az Európai Unióban egyelőre csak az amerikai Pfizer és a német BioNTech kapta meg az engedélyt az Gyógyszerügynökségtől, ám a közeljövőben a Moderna is megkaphatja. Egészen friss hír, hogy az Egyesült Királyságban a brit fejlesztésű oltóanyag, az Oxfordi Egyetem-AstraZeneca vakcina is megkapta az engedélyt, így belátható időn belül az is bekerülhet az európai piacra.