Moldova is tett egy lépést az Európai Unió felé
Ukrajna a közelmúltban jelentette be, hogy kitöltötték azt a kérdőívet, amely alapján az Európai Bizottság és az Európai Tanács meg tudja ítélni, hogy az ország alkalmas-e az uniós tagságra.
Most pedig Moldova is bejelentette, hogy kitöltötték a kérdőív első felét, míg a második felével legkésőbb május közepéig végezni fognak – írja az IPN hírügynökség. Natalia Gavrilita, Moldova miniszterelnöke át is nyújtotta ezt a kisinyovi uniós nagykövetnek, Janis Mazeiksnek.
Maia Sandu, Moldova elnöke közölte, hogy kezdeményezett egy találkozót a Bizottsággal, ahol a különböző moldovai hatóságok képviselői is jelen lennének, hogy folytatni lehessen az európai integrációs folyamatot.
Hozzátette: az Európai Unió mindenekelőtt egy békére, jólétre, demokráciára és fejlődésre létrejött projekt. Moldova egy kis és sebezhető ország, amely biztonságban lesz az Európai Unió családjában. Ebben a családban biztonságot, megerősített demokráciát, gazdasági lehetőséget és jólétet tudunk ajánlani az állampolgárainknak.
Natalia Gavrilita miniszterelnök hozzátette, hogy az európai jövő az, amit a moldovai lakosok mindig is akartak, amely nem csak a jól látható előnyökről, mint az infrastruktúráról, az utakról vagy a vízrendszerekről szól, hanem mindenekelőtt az európai értékekről, mint a demokrácia, az igazságszolgáltatás szabadsága, az emberi jogok és a lakosok bizalma az intézményekben.
Janis Mazeiks nagykövet közölte, hogy Moldova tizenegy napja kapta meg a meglehetősen alapos kérdéseket tartalmazó kérdőívet, amelyre ilyen gyorsan sikerült válaszolniuk, ami mutatja az elnö és a moldovai emberek elkötelezettségét, hogy az európai családhoz akarnak tartozni.
Maia Sandu még március 3-án jelentette be, hogy Moldova is jelentkezik az Európai Unióba, öt nappal azt követően, hogy ezt Ukrajna is megtette. Grúzia miniszterelnöke is hasonló bejelentést tett, leadták a tagsági kérelmüket az uniónak.