Módosította a babák génjeit egy kínai tudós, most elmondta, mi az, amit megbánt
Tettéért három év börtönbüntetésre ítélték, ám a tudós nem tud teljes megbánást tanúsítani.
A tudós a The Guardiannak adott interjút, melyben elmondta, hogy nem szeretne kifogásokat keresni tettére, de azt elismeri, hogy utólag visszagondolva elhamarkodottan cselekedett.
A Lulu és Nana nevet viselő lányok lettek az első génmódosított babák a világon, miután Ho Csien-kuj módosította az ikrek embrióit, mielőtt az anyaméhbe helyezte volna őket.
A folyamat során immúnissá tette a csecsemőket az AIDS-t okozó HIV-vírussal szemben, később pedig kiderült, hogy a harmadik baba is megszületett manipulált DNS-sel.
A tudományos világ rémülettel reagált a hírre, az emberi gének módosítását ugyanis etikátlannak tartják, különösen akkor, ha az orvosilag nem indokolt. Érvelésük szerint a folyamat elfogadhatatlan kockázatot jelent magukra a kísérleti alanyokra és azok leszármazottaira nézve is, akik automatikusan öröklik a módosított DNS-t.
A tudóst korábbi munkáltatója, a Shenzhen Egyetem elbocsátotta a történtek után, 2019 decemberében pedig a bíróság három év börtönbüntetésre ítélte „illegális orvosi tevékenység” miatt.
„Sokat gondolkodom azon, hogy mit tettem” – mondta Ho Csien-kuj az interjúban. „Egy mondatban összefoglalva talán azt mondanám, hogy túl gyorsan tettem”, mondta.
Arra a kérdésre, hogy megbánta-e, a tudós nem tudott egyértelmű választ adni. Véleménye szerint ez egy nagyon összetett kérdés, így csak hosszas gondolkodás után tudna rá érdemben válaszolni.
A férfi szabadulása után állítólag új klinikát nyitott Pekingben, ahol megfizethető árú génterápiát kínál a pácienseknek, de azt sem zárja ki, hogy a jövőben a klinikai kutatásokhoz is visszatér.