Megkezdte a Moderna az mRNS-alapú HIV-vakcina első kísérleti fázisát
Az amerikai biotechnológiai vállalat a Nemzeti Allergia- és Fertőző Betegségkutató Intézet (NIAID) közreműködésével nekilátott az első fázisú humán kísérleteknek, mely során különböző mRNS-vakcinaformulákat tesztelnek.
Az első fázisú vizsgálatba mintegy száz egészséges felnőttet vonnak be; a kezdeti cél a három különböző mRNS-vakcinaformulára adott immunválasz és biztonságosság értékelése lesz – olvasható a Moderna közleményében.
Mindegyik önkéntes hat hónapon keresztül három adagot kap majd az előre kijelölt vakcinadózisból. A koronavírus elleni védőoltásokhoz hasonlóan a HIV-vakcinákat is úgy tervezték, hogy a vírus alapvető komponenseire, az úgynevezett glikoprotein trimerekre összpontosítsanak.
Mivel a HIV vírus felszínén található protein sokkal összetettebb, mint a koronavírus tüskefehérjéje, ezért a Moderna három eltérő formulát fejlesztett ki a teszteléshez, melyek mindegyike kissé eltérő fehérjearchitektúrát kódol.
Ha minden a tervek szerint alakul, akkor a kísérlet 2023 közepéig tarthat – addigra a tudósok reményei szerint a három változat közül valamelyik robusztus immunválaszt válthat ki, így jövőre akár a második fázisú tesztek is megkezdődhetnek.
A jelenlegi kísérlet egyébként már sorozatban a második, az elsőt ugyanis még januárban indították el, akkortájt viszont egy teljesen másfajta mRNS-alapú oltóanyagot vizsgáltak, ami kifejezetten a naiv B-sejteket célozta meg, egyúttal arra ösztönözte a szervezetet, állítson elő HIV-ellenes semlegesítő bnAbs antitesteket.
Ezeket az ellenőrzéseket szintén egészséges felnőtteken végzik immunválaszok mérésével, nagyjából tíz hónapon keresztül – az első eredmények valamikor 2023 nyarán várhatóak.