Egyre jobban csökken a magyarok érdeklődése az új mobilok iránt
A régebbi készülékek olyannyira kiszolgálják az emberek igényeit, hogy még a szolgáltatók által preferált kétéves csereciklussal sem élnek sokan.
Bár a nagyobb gyártók, mint az Apple és a Samsung éves mobiltelefon-bemutatóit általában nagy várakozás előzi meg, az elmúlt években azonban nem sok újdonság és változtatás volt, amely igazán felcsigázta volna a vásárlók érdeklődését.
Általában valamivel erősebb processzort, több memóriát, 5G-t vagy esetleg nagyobb kameraszenzort ígérnek, ám a legtöbb ember számára az 1-2 évvel ezelőtt megjelent készülékek tökéletesen megfelelnek, így nem is igazán szeretnek kisebb vagyonokat költeni a legújabb modellekre, főleg akkor, ha nem is tudnak annyival többet nyújtani.
Gyakran a „trade-in” programokkal próbálják a gyártók rávenni a felhasználókat arra, hogy a jó állapotú, 1-2 éves készüléküket leadják, majd egy előfizetési díj fejében egy új modellre válthatnak, a bevitt mobilokat pedig a gyártók szakemberei letesztelik, újszerű állapotba hozzák és újra eladják.
Emellett az olyan gyártók, mint az Apple, a korábban bemutatott készülékeiket is kínálatban tartják, értékállóságukat pedig jól szemlélteti, hogy egy 13-as széria kezdőára 335 ezer forint, a 12-é 290 ezer, a 11-é 215 ezer.
A magyar átlagfizetések tekintetében nem meglepő, hogy az emberek nem rohannak minden évben a boltokba, de még kétévente se nagyon, hogy új készüléket vegyenek, amelyet a Pulzus Kutató felmérése is alátámaszt, amely szerint a megkérdezett magyarok mindössze 1 százaléka cseréli le évente a telefonját.
13 és 24 hónap között 12 százalék, 25 és 36 hónap között 35 százalék, valamint 52 százalék 36 hónapon túl dönt a váltás mellett, tehát az emberek többsége vélhetően addig használja a telefonját, amíg tönkre nem megy, vagy zavaróvá nem válik a szoftveres támogatás hiánya.
Korosztály tekintetében a 60 év felettiek tartanak ki legtovább az adott mobil mellett, a kétéves csereciklus pedig meglepő módon nem a fiatalok körében, hanem a 40-59 évesek között a legnépszerűbb, amelynek oka a magasabb kereset lehet, bár a telefonok árára nem tért ki a kérdőív – írta a Napi.hu.
Iskolai végzettség szempontjából a kétévente cserélők között többen vannak alap-és középfokú végzettségük, mint diplomások, lakóhely szerint bontásban pedig nagyjából kiegyenlített a csereidőszak a kisebb településen élők és a budapestiek körében is.