Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

MIT: Ha túl hamar térünk vissza a mindennapi élethez, akkor „berobbanhat” a koronavírus

A világszerte elismerte MIT Egyetem kutatói egy olyan vizsgálati modellt dolgoztak ki, amely amellett, hogy pontosan megjósolta a koronavírus terjedését késő januártól egészen kora márciusig, még azt is megmondta, hogy az egyes országos milyen módon fogják a korlátozó intézkedéseket bevezetni.

Most
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Többek között ezért is érdemes odafigyelni a rendszer figyelmeztetésére, amit a medRxiv-re töltöttek fel a hónap elején: a modell szerint, ha túl hamar folytatják az életet az Egyesült Államokban, akkor az közegészségügyi katasztrófához fog vezetni. A tanulmány úgy fogalmaz:

„Ahogy azt bemutattuk, ha mostanában enyhítjük vagy eltöröljük a karanténra vonatkozó intézkedéseket, akkor az a koronavírus-fertőzöttek exponenciális robbanásához fog vezetni, magyarán teljesen értelmét vesztik az intézkedések, amiket március közepe óta alkalmazunk”. Soron kívül Zelenszkij közölte, várja Trump javaslatait az orosz-ukrán háború lezárására

A modell páratlan pontossággal tudta megjósolni január 24 és március 3 közötti adatok alapján, hogy az Egyesült Államokban miként alakul majd a járványgörbe, és még arra is ráéreztek, hogy április 20-ig lassulni fog a vírus terjedése. A modell négy helyszínre fókuszált elsősorban (Vuhan, Olaszország, Dél-Korea, USA), és jó hírekkel is tudott szolgálni:

„Az eredményeink egyértelműen jelzik, hogy azok az országok, amelyek kormányai szigorú közegészségügyi intézkedésekkel, kijárási korlátozásokkal vagy tilalmakkal időben közbe tudtak avatkozni, azoknál sikeresen lassították a járvány terjedését, és el tudták kerülni a berobbanását”

Nagy veszélyt hordoz magában, ha túl hamar térnek vissza a normális élethez az országok: ott van Szingapúr példája, ahol annak ellenére, hogy a korlátozásokkal kapcsolatban sikert értek el, az elmúlt hét során megugrott az új koronavírusos eseteknek a száma.

Az MIT szerint Trump elnök ötlete, hogy újranyissák az országot, katasztrofális következményeket vonhat maga után, az ugyanis jelen pillanatban még túl korainak tűnik. A helyzetet, amiben a világ országai vannak valóban nem lehet az örökkévalóságig tartani, ám az MIT óvatosságra inti a vezetőket, hogy ne kapkodják el a korlátozások enyhítésével kapcsolatos döntéseket.

Eközben a fertőzöttek és halottak száma tovább nő a világban, ám szerencsére az ütem már csökkenő tendenciát mutat:

https://liner.hu/emelkedik-a-koronavirus-fertozottek-szama-a-vilagon-de-a-novekedes-uteme-csokkenni-latszik/

ENSZ: a humanitárius munkások számára az idei év lett a leghalálosabb

Soha nem látott ütemben ölik meg a humanitárius dolgozókat.

Zelenszkij közölte, várja Trump javaslatait az orosz-ukrán háború lezárására

Az ukrán elnök emellett az afrikai országok, Ázsia és az arab államok vezetőinek javaslataira is nyitott.

Meglepően meleg lesz Pécsen vasárnap, Miskolc nem örül

Több mint 10 fokos lehet a különbség a két város között, ami igencsak jelentős, de még Budapesten is érezhetően hidegebb lesz, mint Pécsen.