Minden ötödik COVID-19 betegnél életveszélyes szívkomplikációk lépnek fel
A koronavírus elsődlegesen az ember légzőrendszerét támadja meg, de már több tanulmány és tapasztalat is kimutatta, hogy a többi szerv sincs biztonságban, különösen veszélyes a vesére, a májra és a szívre.
Egy új tanulmány az utóbbi problémára fókuszált, és a koronavírus szívre gyakorolt hatását vizsgálta. A kutatás eredménye pedig aggodalmat keltő, a betegek túlnyomó részénél ugyanis kimutatták különböző szív- és érrendszeri komplikációk kialakulását a vírus hatására.
Kínától Olaszországon át New Yorkig a különböző kardiológusok rávilágítottak, számos COVID-19 betegnél kialakulnak szívproblémák, közülük pedig többen végül szívinfarktusba halnak bele. Az adatok azt mutatják, hogy legalább a betegek ötödénél merül fel szívkárosodás, ami végzetes mértékű is lehet.
Ennek hátterében az állhat, hogy a legtöbb kórházba került koronavírusos betegnek van korábbi krónikus betegsége, amik közül a leggyakoribbak a szívbetegségek különböző formái. Az eddigi adatok azt vetítik előre, hogy a szív- és érrendszeri betegségekkel küzdő fertőzöttek tízszer nagyobb eséllyel halnak bele a vírusba, mint azok, akiknél ez nem áll fent.
Az még a tudósok előtt sem teljesen világos, hogy ezek a szívproblémák a vírus egyenes következményei-e, vagy a szervezet immunválaszának „melléktermékei”. Egy kínai tanulmány épp ezen probléma tisztázására született meg.
Bonyolult vírus
Miután egy teljes körű átvilágítást végeztek a kínai kórházba került koronavírus-fertőzöttek körében, a kutatók három formáját találták annak, ahogyan a vírus megtámadja az ember szívét: egyrészt közvetlenül a szívizmot fertőzi, másrészt még nagyobb nyomás alá helyezi az addig is gyenge kardiovaszkuláris rendszert, valamint szívgyulladást okoz.
A szív ilyen jellegű károsodása felerősítheti a legjellemzőbb tüneteket, amiket a súlyos COVID-19 eseteknél mutatnak ki, mint a légzési rendszer leállását, vagy az oxigénhiányt, ezeknek pedig következménye lehet a szívroham és a szívinfarktus.
A legveszélyesebbnek mind közül a gyulladás tűnik, ugyanis egy olyan immunrendszeri túlreakciót eredményezhet, ami végezetül a szív leállásához vezethet. Azt a tanulmányt vezető professzor, Shuyang Zhang is kiemelte, hogy a gyulladásos eseteknél sokkal nagyobb a valószínűsége a súlyos megbetegedésnek vagy az elhalálozásnak.
Zhang és kollégái már vizsgálják a lehetőségét, hogyan lehetne ezt a problémát kezelni, ám arra figyelmeztetnek, hogy a kórházak még véletlenül se használjanak olyan gyógyszereket, amikre még nincs meg a végső jóváhagyás, mert az növelheti a végzetes kimenetel kockázatát. Külön kiemelik a hidroxiklorokint, ami kifejezetten nagy médiafigyelmet kapott az elmúlt időkben.
Eközben a WHO jelezte, a járvány ellenére ne feledkezzünk meg a kötelező védőoltások beadásáról sem