Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Minden hatodik idő előtti halálozás a környezetszennyezéshez köthető

A Lancet című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a környezetszennyezés egészségügyi hatásai továbbra is óriásiak, és az alacsony, valamint közepes jövedelmű országok viselik a legnagyobb terhet.

...svg content...Fotó: Unsplash/Call Me Fred
Greenbox

Szabó Kata

Szerkesztő

A Lancet folyóiratban közzétett tanulmány szerint 2019-ben kilencmillió ember idő előtti haláláért volt felelős a környezetszennyezés, ez az áldozatszám pedig továbbra sem javul, ami főként a rossz levegőminőségnek és a kémiai szennyezőanyagoknak, különösen az ólomnak köszönhető.

A tanulmány megállapította, hogy négy évvel egy első jelentés elkészülte után a helyzet nem változott: világszerte körülbelül minden hatodik idő előtti haláleset köthető a környezetszennyezéshez – állítja a Lancet környezetszennyezéssel és egészséggel foglalkozó szakbizottsága. Soron kívül Andrei Mangra zokogva adott interjút, késsel kergették a támadói a lakásában

A levegőbe, vízbe és talajba kerülő szennyezés, valamint az ember által előállított hulladékok ritkán okoznak halált közvetlenül, de hozzájárulnak a súlyos szívbetegségek, a rák, a légzési problémák, illetve az akut hasmenés kialakulásához.

„Az egészségügyi hatások továbbra is óriásiak, és az alacsony valamint közepes jövedelmű országok viselik a legnagyobb terhet” – állítja Richard Fuller, a bizottság vezető szerzője és társigazgatója. A halálesetek 92%-át és az ebből eredő gazdasági veszteségek nagy részét ezek az országok adják. A figyelem és a finanszírozás 2015 óta ugyanakkor csak kis mértékben nőtt, annak ellenére is, hogy a szennyezés és annak egészségügyi hatásai miatt érezhetően nőtt a közvélemény aggodalma” – idézi Fullert a sajtóközlemény.

Fontos ugyanakkor megemlíteni, hogy világviszonylatban csökken a szélsőséges szegénységgel összefüggő szennyezéstípusokhoz kapcsolódó idő előtti halálozások száma, ám a légszennyezéshez és a vegyi termékekhez kapcsolódó halálozások száma továbbra is növekvő tendenciát mutat.

„A szennyezés egészségre gyakorolt hatása még mindig sokkal nagyobb, mint a háború, a terrorizmus, a malária, a HIV, a tuberkulózis, a kábítószer és az alkoholé, ugyanakkor a szennyezés okozta halálesetek száma vetekszik a dohányzás okozta halálesetekével” – mutatnak rá a jelentésben. 2019-ben 6,7 millió idő előtti halálozás a légszennyezésnek, 1,4 millió a vízszennyezésnek, 900 ezer pedig az ólommérgezésnek volt betudható.

Reagált a kormány Románia és Bulgária schengeni csatlakozására

A magyar kormány nemrég reagált Románia és Bulgária schengeni csatlakozására.