Miért halnak bele az emberek a hőségbe és a kánikulába?
Az emberi szervezet saját maga nagyjából 37 Celsius-fok körüli testhőmérsékleten képes tartani magát, de mi történik akkor, ha ennél forróbb időjárási körülmények hatnak rá?
Az Észak-Amerikában tomboló kánikula következtében Kanada egyes régióiban 49 Celsius-fokig kúszott a hőmérő higanyszála, amire a történelem során eddig egyszer sem volt példa – írta a Sky News.
Korántsem meglepő, hogy az extrém meleg miatt hirtelen megugrott az elhalálozások száma a térségben, de vajon mi idézi elő a hőgutát és mi történik akkor, ha a testhőmérsékletnél forróbb körülményekkel találkozik a szervezet, illetve miért halnak bele az emberek a kánikulába?
Az egyik fő ok a dehidratáció – mivel az emberi szervezet védelmi rendszere izzadással próbálja magát lehűteni, ezért ha az elpárolgott folyadékot nem pótoljuk időben, a vér besűrűsödhet, és fennáll a vérrögösödés rizikója, ami elzárhatja az ereket, és agyvérzéshez, szívrohamhoz vezethet.
Nagyon fontos, hogy a hőségben még akkor is igyunk legalább 3-4 liter vizet naponta, ha egyébként szomjasak sem vagyunk, így elejét vehetjük az egészségügyi kockázatoknak.
A bőr alapvető hőmérsékletének drasztikus változása a második ok, amiért valaki belehalhat a kánikulába, ugyanis például ha hirtelen melegből hideg vízbe ugrunk, akkor a keringés felborulhat, és szívmegállás történhet.
Végül, de nem utolsósorban az égési sérülések és a különféle bőrbetegségek, valamint a hőguta a harmadik velejárója a forróságnak, melyekbe sokan szintén belehalhatnak. Testünk általában igyekszik kiegyensúlyozni a hővesztést, azonban ha túlságosan meleg időjárással szembesülünk, akkor a szervezetben lévő fehérjék kicsapódhatnak, a létfontosságú szervek működése pedig leállhat.
A normális testhőmérséklet 37 Celsius-fok körül van, ami azt jelenti, hogy 40-41 Celsius-fok körüli hőmérsékletek mellett fennáll a hőguta veszélye, ezért extrém kánikulában legjobban tesszük, ha ki sem mozdulunk otthonról, és folyamatosan hűtjük magunkat vízzel, illetve jeges fürdővel.