Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Először beszélt megpróbáltatásairól az amerikai újságíró, akit foglyul ejtett a junta Mianmarban

Nathan Meung március 9-étől június 15-éig tartotta fogva a megválasztott miniszterelnököt elüldöző katonai junta által irányított rendőrség, most részletesen is beszámolt tapasztalatairól.

...svg content...Könnygázzal oszlatja a rendőrség a puccs ellen tüntetőket a mianmari fővárosban, Najpjidóban 2021. március 8-án. MTI/EPA/Maung Lonlan
Külföld
Author image

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

A mianmari biztonsági erők megvertek egy amerikai újságírót és több mint egy hétig tartó kihallgatása alatt bekötözött szemmel tartották fogva, mondta el szabadulása után a férfi, ezúttal már az Egyesült Államokban.

A 44 éves Nathan Maungot, a Kamayut Media nevű internetes hírportál főszerkesztőjét március 9-én tartóztatták le, majd június 15-én elengedték. A Reutersnek elmondta, egyik kollégája, akit szintén előállítottak és sokan mások is rosszabbul jártak nála. A lap kérdésére a kormányszóvivő nem válaszolt, de korábban a junta elmondta, a törvény szerint járnak el a fogva tartottakkal. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

„Az első három-négy nap volt a legrosszabb, többször is megvertek. Bármit mondtam, arra egy ütés volt a válasz. A füleimet gyakran két kézzel csapkodták. Nem kelhettem fel a székből, a lábaim bedagadtak.”

Maungot hírportálja szerkesztőségéből vitték el és annak tevékenységéről faggatták: „3-4 napig aludni sem hagytak, folyamatosan kérdezgettek, nem volt rá idő.” Mint elmondta, a negyedik naptól, amikor megtudták, hogy amerikai állampolgár, abbahagyták a verését, majd nyolc nap fogság után a kötést is eltávolították a szeméről.

Ekkor a szerkesztő azt kérte a fogva tartóitól, tartsák tiszteletben az emberi jogait és biztosítsanak számára egy ügyvédet, azonban elmondták neki, nem vádolják semmivel, és amennyiben lenyugszik a helyzet az országban, szabadon távozhat. Ez így is történt, Maung célja most az, hogy újraindítsa a letartóztatása után leállt lapot.

A szerkesztő arról is beszámolt, voltak, akik sokkal rosszabb bánásmódban részesültek, egy cellatársát egy asztalhoz bilincselték és addig verték a kezét, amíg a bőr leszakadt róla.

Az AAPP nevű aktivistacsoport szerint legalább 5200 ember, akiket a puccs óta tartóztattak le, továbbra is rács mögött van, illetve 881 embert öltek meg eddig a biztonsági erők. Ezt a számot a kormány vitatja.