Mesterséges intelligencia segítségével hosszabbíthatjuk meg a jövőben az életkorunkat
A kifinomult, tanulásra képes algoritmusok és a biotechnológiai kutatások mind-mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az AI-nak köszönhetően a jövőben sokkal tovább éljünk.
Általánosságban elmondható, hogy az orvosi AI főként a különféle betegségek és rendellenességek detektálásában játszik kulcsszerepet, így sokszor a diagnosztikában, illetve a kezelési módszerek kiválasztásában segítheti az orvosokat.
A Nature Aging tudományos folyóiratban nemrég közzétett kutatásból azonban kiderült, a teljes populációt figyelembe véve bizonyos betegségek eliminálásával csak minimálisan lehet módosítani a várható élettartamon.
A tanulmány újabb bizonyítéka lehet annak, hogy az élethossz radikális meghosszabbítása már a mainstream orvostudományt is foglalkoztatja, ami rengeteg etikai kérdést vet fel a Föld túlnépesedése és az aránytalan módon történő öregedés kapcsán egyaránt.
„Az idősödés egy általános biológiai folyamat, ami minden élőlény életében meghatározó szerepet tölt be. Miközben az öregedés egyedenként, illetve fajonként eltérő, a születéstől eltelt idő előrejelezheti az egészségi állapot és a mortalitás alakulását. Az élettartam közvetlen megcélzásával sokkal jobb eredményeket lehetne elérni, mint egyes betegségek gyógyításával” – olvasható a publikációban.
A dokumentum szerzői Alez Zhavoronkov, a Google kínai részlegének egykori elnöke, valamint Kai-Fu Lee AI-szakértő és Dr. Evelyne Bischof orvosok voltak, fő céljuknak pedig a neurális hálózatok felhasználásának orvostudományba való implementálását tűzték ki.
Az agy alá beültethető miniatűr készülékek, amellyel Elon Musk is kísérletezik Neuralink startupján keresztül, képesek lehetnek megoldani az idősödéssel kapcsolatos egészségügyi problémákat, ezáltal megelőzhetőek a súlyos betegségek, így az emberek tovább élhetnek, hovatovább az átlagéletkor akár két évtizeddel is megnőhet az évszázad végére.