Elemzés: sajátos problémát okoz a Messi-Mbappé-Neymar trió
Papíron nagyon is jól néz ki a Paris Saint-Germain csatárhármasa, ám ezt sokkal nehezebb összehangolni, mint elsőre gondolni lehet.
A párizsiak idén nyáron jóformán világválogatottat építettek azzal, hogy Lionel Messi, Sergio Ramos, Georginio Wijnaldum, Gianluigi Donnarumma, Achraf Hakimi és Nuno Mendes leigazolását véghez vitték, most már minden posztra van klasszisuk.
Amennyire elsőre áldásnak tűnhet ez a helyzet, annyira átok is tud lenni. Ha a Paris Saint-Germainnél használatos felállásból indulunk ki ugyanis, a neveket nagyon jól össze lehetne rakni, szerkezetileg azonban sok gond lép fel. Ehhez viszont először érdemes felvázolni a potenciális „gálakezdőt”:
- Kapu: Donnarumma/Navas
- Védelem: Hakimi-Ramos-Marquinhos/Kimpembe-Nuno Mendes
- Középpálya: Verratti-Paredes-Wijnaldum
- Támadósor: Messi-Mbappé-Neymar
Mint látható, a 4-3-3-as felállásból kiindulva (amivel gyakran a PSG játszik), egy elképesztő kezdőt fel lehetne rakni. A per jellel elválasztott helyeken azért emelünk ki két játékost, mert egyaránt magas szinten játszanak, képességek alapján egy polcon vannak.
Igen ám, csak ez a gálakezdő szinte sosem lesz fent együtt, maximum olyan csapatok ellen, ahol a PSG abszolút uralni tudja a mérkőzést és nem szükséges a komoly védekezés. Mauricio Pochettinónak valamelyik kezébe muszáj lesz ugyanis beleharapnia.
A Messi-Mbappé-Neymar trió esetében ugyanis nem lehet arra számítani, hogy rengeteget be fognak segíteni a védekezésben. Messitől már csak a kora miatt sem, Neymar időnként visszajár, de alapvetően ő sem szokta a legtöbbször kivenni a részét.
Kylian Mbappé helyzete pedig annyiban más, hogy ő vissza szokott lépegetni a labdákra akár a fél pályáig is, viszont a gyorsaságával és robbanékonyságával inkább elől érdemes tartani, mert leköti az ellenfél védőit, akár kettőt is egyszerre, ami pedig támadótársai előtt nyit meg üres területeket.
Mivel tehát ettől a hármastól nem lehet feltétlen akkora védelmi segítséget elvárni, ezért a középpályának kell csökkenteni a kreativitását. A Verratti-Paredes-Wijnaldum középpálya igazán álomszerű a német iskolát követő edzőknek, akik a presszing alapú futball hívei.
Mindhárom játékos ugyanis kiemelkedően kreatív, remekül ellenállnak a presszingnek és maguk is jól vesznek részt abban. Egyedül azonban Verrattiról lehet elmondani azt, hogy többször hasznos a védekezésben, ő sem teszi bele mindig azonban azt a munkát, amely szükséges lenne a stabil középpályás védekezéshez és a területek teljes lefedéséhez.
Nem véletlen tehát az sem, hogy Pochettino eddig minden mérkőzésen feltett legalább egy „kőműves” középpályást a kezdőbe, akik rengeteg munkát tesznek bele a védekezésbe és a labdakihozatalokba, pláne a labdaszerzésekbe.
Pochettinónak legalább három ilyen játékos áll a rendelkezésére Ander Herrera, Idrissa Gueye és Danilo Pereira személyében, ráadásul nem egyszer fordult elő, hogy Marquinhos lépett előre egyel és ő vett részt hatosként a középpályás játékban.
Így tehát fejtörés előtt áll a PSG, ugyanis a nem túl védekezős támadótrió miatt egyszerűen nem fogják tudni felrakni a gálaközéppályát, mivel muszáj legalább egy olyan ember, aki nagyon kemény munkát beletesz.
A Messi-Mbappé-Neymar trió második problémája pedig az lehet, hogy nem egyértelmű, hogy pontosan kinek az oldala lesz domináns a támadások során. A Messi-Suárez-Neymar és a Bale-Benzema-Cristiano Ronaldo trióknál mindig egyértelmű volt akkoriban, hogy kinek az oldalára kell a támadásokat elsősorban kifuttatni.
A PSG csatártriójánál azonban ez nem egyértelmű, mivel Neymar azóta szupersztárrá és vezérré nőtte ki magát, míg Mbappé szintén ezt a szerepet követeli magának. Pochettino számára ugyanakkor ez nem biztos, hogy sokáig fejtörés lesz, mivel a francia támadó minden bizonnyal távozni fog év végén.
Az a párizsiak szerencséje, hogy még így is maradt opciójuk a támadószekció felfrissítésére, ugyanis esetleges formán kívüliségek esetében ott van Angel Di Maria és Mauro Icardi is a keretben, akik az elmúlt szezonok során bizonyították rátermettségüket.