Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Merkely: súlyos gondokat okozhat az „essek már túl rajta” gondolkodás

A Semmelweis Egyetem rektora az InfoRádióban részletesen beszélt a COVID-19 fertőzés kockázatairól, valamint arról, miként lehetne megfelelő módon védekezni korunk egyik legrettegettebb betegsége ellen.

...svg content...Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora a budapesti székhelyű Egészségipari-Biotechnológiai Science Park létrehozásáról szóló szándéknyilatkozat aláírásán a Semmelweis Egyetemen 2019. március 25-én. MTI/Máthé Zoltán
Belföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Semmelweis Egyetem rektora az InfoRádióban részletesen beszélt a COVID-19 fertőzés kockázatairól, valamint arról, miként lehetne megfelelő módon védekezni korunk egyik legrettegettebb betegsége ellen.

Merkely Béla az interjúban nem győzte hangsúlyozni a maszkviselés fontosságát – kiemelte, hogy mind a misék, mind a különböző összejövetelek és bulik melegágyai lehetnek a koronavírus-fertőzés továbbadásának. Soron kívül Korlátozottan ugyan, de újraindult a vasúti közlekedés a Déli pályaudvaron

„A miséken a maszkhasználat abszolút fontos lenne, és vannak olyan ültetési rendek, amivel az udvarias távolságtartás is megoldható. A közös éneklés is közismerten nagyon veszélyes a vírus továbbadása szempontjából. Mindenki dolgozik valahol, és ki kell találni, hogyan lehet a legkevesebb közvetlen kontaktussal ugyanazt az eredményt elérni, mint egyébként. Ezek együttesen vezethetnek eredményre.”

A szakember hozzátette, személy szerint zárt térben mindenképpen kötelezővé tenné az arcvédők használatát, mivel csupán ezzel az egyetlen módszerrel lehet a leghatékonyabban minimalizálni a fertőzés rizikóját.

Merkely elárulta, a fiatalok körében semmilyen különbség nincs a koronavírus és az influenza között, hiszen nagyjából ugyanazokkal a tünetekkel jár, a gyógyulási esély szintén egyforma, 65 év felett azonban komoly veszélyeket rejt magában a betegség.

A SOTE rektora közölte, a kutatók láttak már szívhalált, embóliás szövődményeket, vérrögképződést, tüdő- és vesepanaszokat, de szív- és érrendszeri rendellenességeket is a COVID-19 fertőzés kapcsán, ezért nem árt, ha óvatosak maradunk, kortól és nemtől függetlenül egyaránt.

„Én azt mondom, ha elkerülhető a megbetegedés, kerüljük el. Ha meg jön, a lehető legjobb kondiban érjen minket, és akkor nyilvánvaló jó eséllyel túl is lehet élni, de az a mentalitás, hogy ‘essek rajta már gyorsan túl, mert akkor több gondot ez nem okoz’, sajnos a nagy számok törvénye alapján néha nagyon súlyos következménnyel jár.”

Merkely úgy gondolja, a vakcina sokkal hamarabb elkészülhet, mint azt korábban feltételezték, a legoptimálisabb jóslat szerint már két hónap múlva rendelkezésre állhatnak az első potenciális ellenanyagok, onnantól kezdve csupán a disztribúciójuk lesz kérdéses.

A főorvos megjegyezte, hogy elsősorban az idős, valamint a krónikus betegségekben szenvedő embereknek kellene beadni az új oltást az egészségügyben dolgozó orvosokkal és ápolókkal együtt, akik a vírus egyik legmeghatározóbb vektorai lehetnek.

„Azt gondolom, hogy az első oltásokat azoknak kell megkapniuk, akiknél a fertőzés valószínűsége és a szövődmények előfordulása a megbetegedés miatt magas, ott biztos, hogy nettó jelentős hatékonyság, nyereség, élet lesz az eredménye.”

Merkely végül kitért arra is, hogy a sportolók körében, főleg a kontakt sportágak esetén nagyobb a rizikója az esetleges fertőzéseknek, ezért körükben sokkal jobban oda kellene figyelni az óvintézkedésekkel kapcsolatos szabályozások betartására.

„Ott, ahol sok kontaktus van, csapatsportokban sokkalta nagyobb a valószínűsége a megfertőződésnek. Azt láttuk, hogy kézilabdacsapat, vízilabdacsapat, jégkorongcsapat, futballcsapat volt érintett. Egyéni sportolók is, de itt két tényező van: a fiatal sportolók részt vesznek a fiatalok által kedvelt minden fontos eseményen is.”

Fekete-Győr András elvesztette képviselői mandátumát

Hivatalossá vált: Fekete-Győr András elvesztette képviselői mandátumát.