Mérgező zónák alakultak ki az óceánban a klímaváltozás hatására
Szakértők szerint a Csendes-óceánban létrejött úgynevezett környezeti hipoxiás zónák révén egyre több élőlény pusztulhat el a vízfelszín alatt.
A hipoxiás zónák, angol nevén „dead zone”-ok, vagyis halálzónák olyan részei az óceánnak, ahol a vízben található oxigén koncentrációja jelentősen lecsökkent, azáltal élhetetlenné vált a térség – olvasható a The Washington Post tudósításában.
Jelenleg Oregon állam mellett húzódik egy ilyen zóna, ami nagyjából 20 ezer négyzetkilométer kiterjedéssel rendelkezik, nyáron pedig sokkal nagyobb területet fed le, elpusztítva a tengerben lakozó élőlényeket.
Francis Chan, az Oregon Állami Egyetem klímakutatója a lapnak adott nyilatkozatában elmondta, ezekben a régiókban olyannyira alacsony a vízben oldott oxigén koncentrációja, hogy a halak és a különböző lábasfejűek egyszerűen megfulladnak, mivel nem tudják felvenni a számukra létfontosságú molekulát.
Chan egyúttal hozzátette, az ehhez hasonló horrorisztikus események az egész világon bárhol előfordulhatnak, az éghajlatváltozás pedig csak tovább súlyosbítja a helyzetet:
„Attól tartok, hogy a szituáció visszafordíthatatlanná válhat, ha nem cselekszünk időben. Láthattunk már alacsony oxigénzónában tengeri uborkákat, rákokat, amelyek elhullva hevertek az óceán fenekén, mivel megfulladtak. Egyre több tényező mutat afelé, hogy a klímaváltozás a fő mozgatórugója a történéseknek.”
Elég elővennünk a középiskolai kémiaórákon tanultakat – minél forróbb a víz, annál kevesebb oxigént képes önmagában feloldani, tehát minél inkább felmelegszenek a külső hőmérsékleti faktorok hatására a tengerek, annál mérgezőbbé válnak a létformák számára.