Mennyiben befolyásolják majd nyaralásainkat a vakcinaútlevelek?
A vakcinaútlevél kifejezetten megosztotta a közvéleményt, vannak akik örülnek a bevezetésének, többen azonban csalódottságuknak adtak hangot, amiért kötelező jelleggel kellene rendelkeznünk a dokumentummal, ám bizonyos desztinációk kizárólag a vakcinaútlevél meglétével lesznek látogathatók idén.
Egyes országok, mint a Seychelle-szigetek, Ciprus és Románia már feloldották a kötelező karanténra vonatkozó korlátozásokat azok számára, akik rendelkeznek oltási igazolással, míg Magyarország és Izland már fogadja a koronavírusból felépült utazókat.
Ezek alapján maga az oltás, vagy az immunitás jelentheti a megoldást a nemzetközi utazásokra, mely kifejezetten jó hír azok számára, akik tavalyi nyaralásukat elhalasztották a vírus miatt. Amennyiben az átoltottság mértéke eléri a minimum szintet, úgy akár újra lehetne indítani az országok gazdaságát, beleértve az éttermeket, bárokat, mozikat, valamint az egyéb szabadidős szolgáltatásokat nyújtó létesítményeket.
Olyan techóriások, mint az IBM, szintén a vakcinaútlevélben látják a megoldást a pandémiára, ugyanis olyan alkalmazások, valamint digitális pénztárcák fejlesztésébe kezdtek, melyek segítséget nyújthatnak majd a koronavírus-tesztek eredményeinek, valamint az érintettek adatainak tárolásában és bemutatásában.
Zurab Pololikashvili, a Turisztikai Világszervezet főtitkára a vakcinaútlevelek mihamarabbi globális elfogadását szorgalmazta a gazdaság mihamarabbi újraindításának érdekében. Véleménye szerint az oltások bevezetése egy jó irány, a turizmus újraindítása azonban nem várhat, sürgős lépésre van szükség.
Bár a vakcinaútlevelek bevezetése megkönnyítené a jelenleg is fennálló helyzetet, egyelőre közel sem biztos, hogy meg is fog valósulni, így a nyaralni vágyók kellemetlen meglepetésben részesülhetnek idén nyáron is. A koncepció megoldaná a turizmus hiányában kialakult válságot, azonban továbbra is kérdéses, hogy valójában miféle védelmet nyújtana a dokumentum, valamint az sem elhanyagolható pont, hogy nagy valószínűséggel a vakcinaútlevelek megjelenésével párhuzamosan megjelennének a dokumentummal kapcsolatok visszaélések is.
Kiriákosz Micotákisz, Görögország miniszterelnöke január elején írt Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének a dokumentum szükségességéről, hangsúlyozva, hogy az ilyen jellegű általánosan is elfogadott rendszer mindannyiunk érdeke, így alapvető prioritásként kell kezelni.
Noha a görög kormány nem tervezi kötelezővé tenni az oltást, azt kiemelték, hogy a beoltott személyek szabadon utazhatnak majd. A miniszterelnök véleménye szerint ez egy pozitív ösztönzést nyújtana a polgároknak az oltás mihamarabbi beadatására, valamint ezt látja az egyetlen megoldásnak a normalitáshoz való visszatérésre.
A csütörtöki brüsszeli tárgyaláson a résztvevők egyetértettek a határokon átnyúló együttműködés szükségességében, azonban egyöntetűen aggodalmukat fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy a vakcinaútlevelek megléte miatt az oltatlan polgárok másodrendű állampolgárként lennének kezelve.
Ez pedig egy olyan forgatókönyvhöz vezethetne, melyben a bárok és éttermek megkövetelhetnék az oltási igazolást attól a vendégtől is, aki csupán egy pohár borra érkezne a vendéglátóegységbe, továbbá a légitársaságok is diszkriminálhatnák azokat a polgárokat, akik nem rendelkeznek vakcinaútlevéllel.
Máris kirajzolódott egy konkrét kép erre vonatkozóan, ugyanis az ausztrál Qantas és a brit Saga Cruises már bejelentették, hogy járataikon a jövőben kizárólag a már beoltott utasok vehetik igénybe a nemzetközi utakra vonatkozó szolgáltatásokat. Ursula Von der Leyen csütörtökön úgy fogalmazott, komoly aggályok merülnek fel az ismeretlen vakcinákkal, valamint a beoltottak immunitásával kapcsolatban.
Von der Leyen később hozzátette, nem elhanyagolható a kérdés politikai vonatkozása sem, ugyanis kérdéses, hogy az egyes kormányok miként fogják tudni biztosítani azon polgárok jogait, akik nem jutottak hozzá az oltáshoz, továbbá milyen alternatívát tudnak majd felajánlani azoknak, akiknek bizonyos tényezők miatt nem beadható a vakcina.