A műanyaghulladék 91 százaléka soha nem kerül újrahasznosításra
A globális műanyaghulladék mindössze 9 százalékát hasznosítják újra, miközben a világ legnagyobb műanyagszennyezője, az Egyesült Államok még ennél is rosszabb mutatókkal rendelkezik.
Az OECD legfrissebb adatai alapján a helyzet drámai, különösen ha figyelembe vesszük, hogy az Egyesült Államokban a háztartási műanyaghulladéknak csupán 5 százaléka kerül újrahasznosításra. A Visual Capitalist által közzétett elemzés szerint a probléma globális szinten is aggasztó méreteket öltött.
A műanyaghulladék túlnyomó része – mintegy 91 százaléka – vagy hulladéklerakókban végzi, vagy elégetik, illetve nem megfelelően kezelik, ami gyakran azt jelenti, hogy az óceánokba kerül.
Az újrahasznosítás buktatói
A szakértők szerint az újrahasznosítási rendszer alapvető hiányosságokkal küzd, a különböző műanyagtípusok összeférhetetlensége miatt ugyanis a válogatás költséges és gyakran hatástalan folyamat. A gyakorlatban csak a PET (1-es típusú) és a HDPE (2-es típusú) műanyagok újrahasznosítása oldható meg hatékonyan.
A gazdasági szempontok sem kedveznek az újrahasznosításnak. Az új műanyagok előállítása – részben a fosszilis üzemanyagok támogatásának köszönhetően – olcsóbb, mint az újrahasznosított anyagok feldolgozása, ami jelentősen visszaveti az utóbbiak használatát.
További problémát jelent a rugalmas csomagolóanyagok terjedése, különösen az élelmiszerek és snackek esetében. Ezek a többrétegű csomagolások a szennyeződések és összetett szerkezetük miatt szinte lehetetlenné teszik az újrahasznosítást.
Megoldási javaslatok
A szakértők szerint a globális műanyagválság megoldásához rendszerszintű változásokra van szükség. A legfontosabb lépések közé tartozik az egyszer használatos és nem újrahasznosítható műanyagok betiltása, egy globális műanyag-megállapodás elfogadása, valamint a fosszilis üzemanyag-támogatások fokozatos megszüntetése. Emellett kulcsfontosságú a műanyaggyártók felelősségvállalási programjainak megerősítése is.