Megvan az első koronavírusos eset a nagy menekülttáborban
Ennyi időnek kellett eltelnie ahhoz, hogy regisztrálják az első koronavírus esetet az egyik nagy menekülttáborban.
Ennyi időnek kellett eltelnie ahhoz, hogy regisztrálják az első koronavírus esetet a nagy menekülttáborban Görögországban.
Szeptember másodikán, szerdán jelentették be, hogy regisztrálták az első koronavírusos esetet a nagy menekülttáborban, ahol ezelőtt nem volt erre példa. A helyszín a görögországi Moria, ami jelenleg a legnagyobb menekülttábornak ad otthont Lesbos szigetén, közel 13 ezer menedékkérővel.
A helyzetet bizonytalanítja, hogy ez a több mint 12 700 ember egy olyan helyen él, aminek a névleges kapacitása kevesebb, mint 2800. A CNA beszámolója szerint egy minisztériumi forrás az AFP kérdésére elmondta, hogy a pozitív tesztet produkált személy egy 40 éves szomáliai férfi.
A tábort szeptember 15-ig le fogják zárni, és csak a biztonsági személyzet kaphat hozzáférést a hőmérsékleti tesztek után, külön engedéllyel. A szomáliai menekült nemrég tért vissza a szigetre, noha júliusban engedélyezték számára a végleges áttelepülést Athénba. Ezt a minisztériumi közlemény részeként erősítették meg.
Egy nagyváros, ahol lazítanak a tilalmakon, de kettőnél több ember így sem gyűlhet össze
Egy tábori forrás pedig azt mondta, hogy a menekült cukorbeteg. A 40 éves férfi állapota rendben van, és az illetékes hatóságok nyomon követik a kapcsolatait, miközben a táborban egy átfogó ellenőrzést hajtanak végre.
Az elmúlt hónapban egy újabb fertőzésről számoltak be egy szigeti táborban Kioszon, aki egy 35 éves jemeni férfi volt. Számos, nem halálos kimenetelű koronavírus-esetet rögzítettek a görögországi táborokban, köztük 150 fertőzéssel egy peloponnészoszi menekülttábori szállodában, még áprilisban.
Moriában a körülmények miatt nem könnyű érvényesíteni a korlátozásokat. Sok menedékkérő sátorban alszik egy olajfa-ligetben a tábor falain kívül. A szomáliai menekült a szabadban alvók között volt, amit a tábori forrás árult el az AFP-nek.
Sok menekült nem tudott szállást és munkát találni a táborok elhagyása után. A kormány pedig nemrégiben visszaszorította a lakhatási és pénzbeli juttatásokat. Ez is hatással lehet a helyzetre, és nem tudni, hogy az mikor válik jobbá.
Hiába kaptak sokan engedélyt a távozásra, ezek a szigeti táborok továbbra is nagyon zsúfoltak. Összességében közel 6100 ember él az öt szigeti táborban, amik nem ekkora befogadóképességgel rendelkeznek.
Az új érkezőket a szigeteken külön épületekben helyezik karanténba, hogy korlátozzák a táborok fertőzésének kockázatát. Eddig azonban egy beteg sem halt meg koronavírus miatt a táborokban, ami a jobb hírek közé tartozik.
A fertőzési arány augusztusban gyorsult fel, ami Görögországot is érintette, de a kormány kizárt a lezárásokat, miután májusban fokozatosan újranyitották a gazdaságot, és júniusban elkezdték fogadni a külföldről érkezőket, hogy bevételt generálhassanak a turizmusból, mely létfontosságú a gazdasági szektorban, és jelentős hányadát teszi ki annak.
Ne hagyd ki: