Megtalálták azt az öt gént, amelyek miatt súlyosbodhatnak a koronavírus-betegek tünetei
Genetikusok rábukkantak arra az öt kulcsfontosságú génre, amelyek összefüggésben állnak a koronavírus-fertőzés kórlefolyásának súlyosbodásával.
Genetikusok rábukkantak arra az öt kulcsfontosságú génre, amelyek összefüggésben állnak a koronavírus-fertőzés kórlefolyásának súlyosbodásával.
Brit tudósok 208 intenzív osztályon 2 700 koronavírus-pácienstől vett DNS-mintákat vizsgáltak. Rájöttek, hogy a súlyos esetekért mindegyik alkalommal azok a gének feleltek, amelyek az antivirális immunitással és a tüdőgyulladással kapcsolatos folyamatokban voltak jelen.
Az IFNAR2, TYK2, OAS1, DPP9 és CCR2 gének magyarázattal szolgálhatnak arra, miért alakulnak ki egyeseknél életveszélyes tünetek, míg mások szinte észre sem veszik, hogy elkapták a fertőzést.
A Nature tudományos folyóiratban közzétett tanulmány eredményeinek köszönhetően a specifikus antivirális és gyulladásellenes útvonalak megcélzásával új módszerekkel olyan gyógyszereket hozhatnak létre, amelyekkel elpusztíthatóak a koronavírus fertőző részecskéi.
Kenneth Baillie, az Edinburghi Egyetem akadémikus professzora és a kutatás társszerzője elmondta, a legjobb gyógyszerjelöltek a JAK inhibítorok, közülük is a reumatoid artritisz ellen használt baricitinib hatóanyaggal rendelkező készítmények lehetnek, amelyeket az Eli Lilly biotechnológiai cég fejlesztett ki.
Baillie és kutatócsapata azt is bebizonyították, hogy az INFAR2 gén aktivitásának megerősítésével lehetséges egyfajta védelmet elérni a COVID-19 kórokozójával szemben.
Rengeteg potenciális koronavírus-gyógyszerrel zajlanak a klinikai kísérletek világszerte, leghatékonyabbaknak eddig az interferon-beta-1a, az interleukin-1-receptor antagonista és a Sanofi artritisz elleni széruma, a Kevzara bizonyult.
Egyelőre csupán a dexametazon nevű szteroidot, valamint a Gilead Sciences fejlesztésében készült remdesivir antivirális szereket engedélyezték vészhelyzeti használatra az egészségügyi hatóságok, bár utóbbit nem javasolják súlyos tünetek esetén, mivel vegyes eredményekkel zárultak a klinikai tesztelései.