Történelmi léptékű lakhatási program indul az Európai Unióban
Az Európai Unió történetének legnagyobb szabású lakhatási programját jelentette be az Európai Bizottság és az Európai Beruházási Bank, amelynek keretében 10 milliárd eurót fordítanak 1,5 millió otthon létrehozására és felújítására.
A luxemburgi EIB Csoport Fórumon bejelentett grandiózus terv az európai lakhatási válság megoldását célozza, amely során az Európai Bizottság és az EIB Csoport szoros együttműködést alakít ki a nemzeti fejlesztési bankokkal és nemzetközi pénzügyi szervezetekkel.
A program egyik legfontosabb eleme a most közzétett Megfizethető és Fenntartható Lakhatási Akcióterv, amely átfogó stratégiát vázol fel a következő két évre. A kezdeményezés nemcsak új otthonok építését támogatja, hanem jelentős hangsúlyt fektet a meglévő ingatlanállomány energiahatékonyságának fejlesztésére és a környezetbarát építőanyagok alkalmazására is.
Innovatív megoldások a lakhatási válságra
Az EIB által létrehozott új lakhatási portál egyedülálló lehetőséget kínál a projektgazdáknak, mivel egyetlen felületen teszi elérhetővé mind a szakmai tanácsadást, mind pedig a finanszírozási forrásokat, így az újítás jelentősen egyszerűsítheti a lakhatási projektek megvalósítását.
Az európai építőipar jelenlegi helyzetét jól szemlélteti az EIB Csoport által készített átfogó felmérés, amely 13 ezer kis- és középvállalkozás tapasztalatait dolgozta fel. A kutatás rávilágított az ágazatot jellemző alacsony termelékenységre és az innovációs deficit problémájára, miközben azt is feltárta, hogy jelenleg 46 millió európai polgár küzd energiaszegénységgel.
NE HAGYD KI
A program négy alappillére
A kezdeményezés sikerét négy stratégiai pillér biztosítja: elsőként a finanszírozási és tanácsadási partnerségek kialakítása, másodikként az uniós szintű kiterjesztés különös figyelemmel a fejletlen lakhatási rendszerekkel rendelkező tagállamokra. A harmadik pillér az építőipari értéklánc teljes körű fejlesztését célozza, míg a negyedik a magánszektor bevonására koncentrál.
Az új program szervesen illeszkedik az Európai Bizottság már működő támogatási rendszerébe, kiegészítve olyan meglévő kezdeményezéseket, mint a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz vagy a kohéziós alapok, írja a Portfolio.