Megcáfolhatatlan bizonyítékokat találtak arra, hogy a dohányzás halálos agyvérzéshez vezethet
A korszakalkotó kutatás során összesen 16 ezer finn ikerpárt vizsgáltak négy évtizeden keresztül – a testvérek közös génjeinek köszönhetően a betegség kialakulásának genetikai körülményeit szinte tűpontosan sikerült körülírniuk.
A korszakalkotó kutatás során összesen 16 ezer finn ikerpárt vizsgáltak négy évtizeden keresztül – a testvérek közös génjeinek köszönhetően a betegség kialakulásának genetikai körülményeit szinte tűpontosan sikerült körülírniuk.
Az AHA Journals tudományos lapban közzétett tanulmányban a Helsinki Egyetem tudósai számoltak be a felfedezésükről. Korábbi kutatásokból már megtudhattuk, hogy a dohányzás által megnőhet a stroke rizikója, a subarachnoideális koponyaűri vérzés kockázatát azonban kétséget kizáróan mindez idáig nem tudták alátámasztani.
Az idegsebészekből és genetikus-epidemiológus professzorokból álló kutatócsapat összesen 16 ezer finn ikerpár adatait vette górcső alá, amelyeket 1976 és 2018 között gyűjtöttek be. Az ikreknél a gének fele teljesen megegyezett, így tökéletes segítséget nyújthattak a tudósoknak abban, hogy precíz számításokat végezhessenek.
Legfőképpen az ikerpárok azon dohányzó tagjára összpontosítottak, akinél subarachnoideális vérzés jött létre, ami a stroke életveszélyes típusa, amely során az agyat körülvevő tér telítődik meg vérrel. Nemcsak a dohányzást vették figyelembe, hanem a magas vérnyomást, a fizikai aktivitást, a testtömegindexet, valamint az alkoholfogyasztást és a műveltséget is, ennek ellenére arra jutottak, kizárólag a cigarettázás jelenthet komoly kockázatot mind nők, mind férfiak esetében.
A 2010-es dán, finn és svéd ikrekről készült, 80 ezer kórelőzményen alapuló esettanulmányban a külső tényezőkre helyezték a hangsúlyt, a mostani kutatással viszont egyértelmű párhuzamot vontak a genetikai és a külső behatások között.
Ilari Rautalin PhD hallgató és a publikáció egyik társszerzője elmondta, a felfedezésük történelmi jelentőséggel bír, ezáltal ugyanis egyre több embert ösztönözhetnek arra, hogy hagyják abba a dohányzást, és térjenek át egy egészségesebb életmódra.
A spontán subarachnoid vérzés 10 ezerből egy embernél fordul elő évente, az összes stroke 5%-át teszik ki. Habár ez a fajta agyvérzés az időseknél gyakrabban kialakulhat, mégis az áldozatok mintegy 50%-a 55 év alatti fiatalabb felnőtt.
Hiába fejlődtek az utóbbi időkben a stroke-kal kapcsolatos kezelési módszerek, a subarachnoid vérzés még így is halálos szövődményeket okozhat, mivel a páciensek felének szervezete az agyvérzést követő pár hónap után rendszeresen feladja a küzdelmet.