Megállíthatatlanul drágulnak a gyógyszerek Magyarországon
A betegek a nagyobb kiszerelésű termékekkel próbálnak spórolni.
A 2022-es adatokat nézve Európában Magyarország a harmadik helyre került a gyógyszerek drágulását illetően. Ebben az évben egy év alatt tíz százalékkal lettek drágábbak a vényköteles készítmények, az átlagos áremelkedés pedig 5,5 százalékos volt. A helyzet azonban 2023-ban sem javult.
A Központi Statisztikai Hivatal szerint évek óta folyamatosan drágulnak a gyógyszerek árai az országban, ám míg 2022 augusztusáig 1-4%-on mozgott a mutató, addig azóta gyakorlatilag kivétel nélkül 7% körül alakult az éves bázison mért emelkedés – számolt be róla az Index.
„A támogatott készítmények rögzített áron kerülnek forgalomba, így ezek árszabásába a gyógyszertáraknak nincsen beleszólása. Ebben a kategóriában már egyre több modern, magasabb árfekvésű készítmény érhető el a betegek számára, emellett a támogatott készítmények átlagos dobozárát tovább emelte, hogy 2023. január 1-től számos nagy értékű készítményt soroltak át közforgalomba” – közölte a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetsége.
Mindezek mellett tavaly november közepétől egy belügyminisztériumi rendelet alapján háromszorosára emelkedett a patikákban kikevert készítmények gyártási díja. Ennek okát azzal magyarázták, hogy a gyógyszertárak számára költséges az alapanyagok beszerzése, emiatt sok esetben azok nem voltak készleten.