Még idén elfogadhatják a kilencedik szankciós csomagot
Annak ellenére akar Brüsszel újabb szankciókat bevezetni, hogy már ők is tudják, hogy nem érik el a céljaikat – bár, mint mondták, nem is ez volt a tervük vele.
Rikard Jozwiak a Twitter-oldalán jelentette, hogy az Európai Unió még november végén terjesztheti elő új szankciós csomagját, melyet már decemberben elfogadtatnának – írja a Mandiner.
A február 24-én kirobban orosz-ukrán háború óta ez más a kilencedik szankciós csomag lesz. Az előzőt október 6-án fogadták el.
A nukleáris energia lehet a kilencedik szankciócsomag fő pontja
Bár azt nem tudni, hogy pontosan mit is akarnak beletenni, az már felvetődött, hogy a nukleáris energiára vonatkozó korlátozásokat kellene tartalmaznia. Ez több tagállam ellenérzését váltotta ki, köztük Magyarországét.
Szijjártó Péter a Türk Tanács ülését követően a múlt héten arról beszélt, hogy Magyarország finoman szólva sem gazdag ásványkincsekben, így a mi esetünkben a nukleáris energia tudja biztosítani majd a függetlenségünket a nemzetközi energiapiac teljesen esztelen változásaitól és az egekbe szökő energiaáraktól, ezért is olyan fontos nekünk Paks 2.
„Eddig sikerült megakadályoznunk, hogy Brüsszel szankciókkal sújtsa a nukleáris fejlesztéseinket, és ezt a jövőben is meg fogjuk akadályozni” – közölte akkor.
Brüsszel új múltat írt a szankcióknak, de nem valami profin
Szijjártó Péter hétfőn Brüsszelben járt, ahol az uniós kollégáival egyeztetett, majd elég gondterhelten lépett az újságírók elé, ahol elmondta, hogy az utolsó remény is elveszett, hogy tárgyilagos és racionális vitát lehessen folytatni, az érzelmek és az ideológia vette át a racionalitás helyét.
A külügyminiszter egészen elképesztő mondatokat hallott az ülésen, ugyanis többen azt állították, hogy valójában az Európai Unió nem azért hozta a szanckiókat, hogy azok megállítsák az orosz-ukrán háborút. A kérdés már csak az, hogy akkor mégis miért?
Aztán Josep Borrell, az EU kül-és biztonságpolitikai főképviselője állt a nyilvánosság elé, aki kiemelte: soha nem számítottak arra, hogy a szankciók meg tudják állítani az ukrajnai háborút, de elmondható, hogy azok csökkentik az orosz hadsereg hadianyag-beszerzési képességét.
Szijjártó ennek kapcsán megdöbbenésének adott hangot:
A külügyminiszter szerint mindez „nagy adag képmutatás”, és „az a tény, hogy egyes kollégák most már elvitatják ezt a célkitűzést, azt bizonyítja, hogy a szankciók bizony nem működnek”, ezért ideje őket felülvizsgálni.