Medvegyev szerint a NATO akkor sem avatkozik be, ha Oroszország atomot vet be Ukrajnában
Az oroszok véleménye az, hogy a nyugatiak valójában nem elkötelezettek Ukrajna mellett, mindössze jó üzletnek fogják fel, hogy fegyvereket szállíthatnak a hadviselő félnek.
A NATO nem fog beavatkozni, ha Oroszország atomfegyvereket vet be válaszul az ukrán agresszióra – jelentette ki Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese, aki úgy véli, hogy ezt Kijevnek is látnia kell.
„Képzeljük el, hogy Oroszország kénytelen bevetni legfélelmetesebb fegyvereit az ukrán rezsim ellen, amely nagyszabású, államunk létét veszélyeztető agressziót követett el. Úgy vélem, hogy a NATO még ebben a forgatókönyvben sem fog közvetlenül beavatkozni a konfliktusba” – közölte Medvegyev.
Szerinte Washington, London és Brüsszel biztonsága „sokkal fontosabb a NATO számára, mint a haldokló Ukrajna sorsa, még akkor is, ha az bőségesen el van látva mindenféle fegyverrel” – idézi a TASZSZ.
Medvegyev véleménye szerint a nyugati országok számára a Kijevnek történő fegyverszállítás nem más, mint üzlet, még akkor is, ha ez „sűrűn keveredik az Oroszországgal szembeni gyűlölettel”.
„A tengerentúli és az európai demagógok nem fognak meghalni egy nukleáris apokalipszisben. Ezért lenyelik bármilyen fegyver alkalmazását a jelenlegi konfliktusban” – hangsúlyozta az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese, aki szerint jó lenne, ha a kijevi hatóságok legalább egy kicsit felismernék ezt a szomorú következtetést.
Az orosz nukleáris doktrína szerint az ország akkor vethet be atomfegyvert, ha az ellenség ilyen vagy más típusú tömegpusztító fegyvereket vet be Oroszország és szövetségesei ellen, megbízható információk érkeznek Oroszország és szövetségesei elleni ballisztikus rakéták indításáról, az ellenség nukleáris megtorló akciókhoz szükséges létesítményeket támad, valamint Oroszország elleni, hagyományos fegyvereket alkalmazó agresszió esetén, ha magának az államnak a léte kerül veszélybe.
Azonban Megyvegyev arról is beszélt, hogy van olyan eset, amit Moszkva már nem fog eltűrni.
„Mindent meg fogunk tenni annak megakadályozására, hogy a velünk ellenséges szomszédos országokban atomfegyverek jelenjenek meg. Például a náci Ukrajnában, amelyet manapság közvetlenül a NATO-országok ellenőriznek” – közölte.
Hozzátette, hogy „ha az Oroszországot fenyegető veszély meghaladja a megállapított veszélyességi határt, akkor válaszolnunk kell. Anélkül, hogy bárkitől engedélyt kérnénk, különösebb egyeztetés nélkül”.