Matolcsy szerint a felzárkózás példáit nem Nyugaton, hanem Keleten kell keresni
A Magyar Nemzeti Bank elnöke szerint Magyarország felzárkózásának mintáit már nem a Nyugaton, hanem Kelet-Ázsiában és a Közel-Keleten kell keresni.
Magyarország fenntartható felzárkózásának mintái már nem Nyugaton, hanem Keleten, Kelet-Ázsiában és a Közel-Keleten találhatóak – veti fel Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a Növekedés.hu portálon hétfőn megjelent legfrissebb írásában.
A kelet-közép-európai térség 9 országának vigyázó szemét nem Nyugatra, hanem Keletre érdemes vetnie, Dél-Korea, Izrael, Dubai (Emirátusok), Szingapúr és három dinamikus kínai sikerváros, Sanghaj, Sencsen és Csengdu lehetnek a példaképek. Rajtuk keresztül nyílhat meg Európa keleti pereme a természettel és társadalommal harmóniában működő, fenntartható és zöld, tehát sikeres jövő felé – fogalmaz a jegybank elnöke.
Kifejti, hogy Magyarország kimaradt az elmúlt 500 év tőkefelhalmozást és gazdagságot, fejlettséget és magas életszínvonalat eredményező nyugati folyamataiból. Emiatt is érdemes azokra a legújabb, keleti sikerekre figyelnie, amelyek a múltban felhalmozott tőke, tudás és technológia nélkül építették fel az eredményeiket.
A keleti minták azért példák Európa keleti pereme számára, mert a szellemi források exponenciális gyarapodása végül a fenntartható fejlődés irányába tereli a modern gazdaság és társadalom működését. Kelet mai, még inkább jövőbeni működése valójában az emberi civilizáció túlélésének egyik forrása, így aki ezeket a mintákat követi, szerepet vállal az emberi civilizáció fenntarthatósági fordulatában – hangoztatja a szerző.
– szögezi le Matolcsy György.
Második helyen áll a jövőkép mögötti erős értékrend, mint a család tisztelete, az idősek megbecsülése, a tudás értékelése, a vallás, az erős nemzettudat, a közösség és a világ segítése. Harmadik helyre kívánkozik a hagyományos és a modern okos ötvözése.
Negyedik forrás az új technológiák állandó kutatása, kísérletezés és játék mindennel, ami új, gyakorlatias és segíti az életet könnyebbé tenni. Az ötödik az, hogy mindegyik sikerpélda szereplői már a kezdetektől célba veszik a világszínvonalú oktatást és végül eljutnak oda, hogy legjobb egyetemeik a világ élvonalába emelkednek. Végül, hatodik közös vonás, hogy a tehetséget már korán keresik, felfedezik és támogatják először családi körben, majd az oktatási rendszerben és közben kiépítik a közösségi tehetséggondozó intézményeket – sorolta Matolcsy György.
– zárja írását a szerző.
Forrás: MTI