Mars-utazás: újabb nagy probléma, veszélybe sodorhatja az űrhajósok egészségét
Amerikai kutatók szerint gyorsan ki kell találni valamit ennek megoldására.
Számos veszélyre kell felkészülniük azoknak az űrhajósoknak, akik arra vállalkoznak egy napon, hogy elrepülnek a Mars felszínére. Ezek közé tartoznak a mikrometeorok, a sugárterhelés vagy az űrhajó meghibásodása is. Mindegyik életveszélyes problémát jelenthet, ám az amerikai Duke Egyetem kutatói most egy újabb problémára hívták fel a figyelmet. Dan Buckland, az egyetem tudósa szerint komoly gondot jelenthet, hogy az űrbe vitt gyógyszerek szavatossága legfeljebb három év. Azaz még azelőtt lejárhatnak, hogy a legénység visszatérne a Földre.
A küldetés viszont várhatóan 36 hónapig tart majd, ha azonban bármilyen hiba történik közben, ez az idő hosszabb is lehet – írja a HVG a The Guardian cikke alapján. A szakember úgy véli, valós kockázata van annak, hogy egy megbetegedés a küldetés későbbi szakaszában súlyosabbá válhat, mint amilyen még a gyógyszer szavatosságának lejárta előtt volt. Buckland csapatával egyébként azt a gyógyszerlistát tanulmányozta, amit a NASA is felküldött a Nemzetközi Űrállomásra. Hozzáteszik: bár a Marsra küldött gyógyszerek listája ettől eltérő lehet, a jelentős része fedheti azt.
Az npj Microgravity című tudományos folyóiratban a kutatók azt írják, a 106 gyógyszer esetében 91-nél találtak a szavatosságra vonatkozó információkat, ezáltal az ISS 2023-as listáján szereplő készítmények közül 54 gyógyszernek (többek között fontos fájdalomcsillapítóknak) 36 hónap, 14 gyógyszernek (köztük két antibiotikumnak és az anafilaxiás sokk kezelésére adható készítménynek) pedig 24 hónap a felhasználhatósági ideje. A 106 gyógyszerből 36 hónappal később már 89 nem lesz használható – hangsúlyozzák a cikkben.
A szakember mindemellett arra is felhívta a figyelmet, hogy a lejárati dátumok az eredeti csomagolásra vonatkoznak, ám mivel az űrbe kell küldeni ezeket, gyakran átcsomagolják azokat az indulás előtt. Buckland és csapata azon a véleményen van: vagy növelni kell a gyógyszerek mennyiségét – hogy ezzel kompenzálják a csökkent hatásfokot, vagy más alternatívát kell keresni az űrhajósok egészségének szavatolása érdekében. Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy hatalmas repedést fotózott a Marson egy, a bolygó körül keringő űrszonda.
600 kilométeres hosszával még a Grand Canyont is felülmúlja. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, melyik az a növény, ami túlélheti a marsi körülményeket (így a szárazságot, a nagyfokú sugárzást és az extrém hideget is). Továbbá azt is megírtuk, hogy súlyos szervkárosodás kockázata miatt hiúsulhat meg az emberes Mars-expedíció. Egy újabb probléma a sok közül, ami miatt aggódhatnak a jövő marsi telepesei. Mindez pedig akár azt is jelentheti, hogy jóval később léphet először ember a vörös bolygó felszínére, mint ahogy azt korábban eltervezték.