Káprázatos felvételeket küldött a Marsról a kínai űrszonda
Lenyűgöző fotókat osztott meg a Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) a Marsról, melyeket a Tienven–1 űrszonda készített.
Kína 2020 júliusában indította útjának a Tienven–1 missziót, amely egy orbiterrel, egy leszállóegységgel, valamint egy roverrel közelítette meg a misztikus vörös bolygót, melynek felszínén az elmúlt hónapokban kutatómunkákat hajtottak végre.
A Tienven–1 orbitere jelenleg a Mars északi pólusa felett tartózkodik, a fedélzetére szerelt kamerával rögzített fényképeken pedig kivehetőek azok a szárazjégből, vagyis szilárd halmazállapotú szén-dioxidból álló jégsapkák, amelyek úgy néznek ki, mintha az Antarktiszt vagy az Arktiszt látnánk.
A küldetés leszállóegysége 2021 májusában landolt a bolygón az Utopia Planitia nevezetű régióban, ezt követően előbukkant a modul belsejéből a Csuzsung marsjáró, amely azóta a felszínen lévő kőzeteket vizsgálja.
A Tienven–1 misszió a CNSA közleménye szerint napjainkban a tervezett felderítési és tesztfeladatokat végzi, melyek során eddig több mint 560 gigabájtnyi nyers adatot gyűjtött össze fényképek és videók formájában.
Az aranyszínű űreszköz két felvételen is feltűnik az élenk fehér, fagyos foltokkal tarkított, jégsapkával borított táj előtt, miközben a rover a sivár, kietlen, rozsdavörös szikla- és kőzetdarabokban dúskáló marsi szárazföldön rostokolva lőtte a nem mindennapi fotót.