Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Márciusban több orosz gáz érkezett Európába, de már lehet, hogy későn

Az európai forrás-átrendeződés továbbra is abba az irányba mutat, hogy az oroszok szerepe jelentősen csökkeni fog.

...svg content...Fotó: Pixabay
Európa
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) jelentéséből kiderül, hogy márciusban már több orosz gáz érkezett Európába, mint az előző hónapokban, azonban a leszállított mennyiség még mindig elmarad az egy évvel korábbitól.

Az elemzés szerint a hónap elején a másnapi árak 120 euró megawattóránkénti árról 217 eurós egységárig emelkedtek, majd amikor kiderült, hogy az oroszok elleni szankciók egyelőre nem érintik az energiahordozókat, az árak a MWh-kénti 100–130 eurós szinten konszolidálódtak. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Eközben a földgáztermékek árát befolyásoló tényezők is változtak, eszerint euróra számoltan a szén 25,99 százalékkal, az olaj 10,16 százalékkal drágult, miközben széndioxid-kvóta ára 6,48 százalékkal lett olcsóbb.

Az előzetes becslések alapján az európai gázpiacokon a források tartósabb szűkülésére számítanak, így a hosszabb távra vonatkozó árvárakozások is jelentős emelkedést mutatnak: a 2023-as éves termék ára 90 eurós megawattórás szintre nőtt.

A megelőző két hónap kifejezetten alacsony értékeihez viszonyítva márciusban emelkedett az Európába érkező orosz földgázforrások mennyisége, ám ez még mindig kevesebb mennyiség, mint a tavaly márciusi volt. Februárhoz képest az Ukrajnán keresztüli tranzit 55 százalékkal, a Yamal-vezetéken pedig 57 százalékkal ugrott meg.

A Napi.hu cikkéből kiderül, miszerint folytatódott a forrás-átrendeződés, amely a tavalyi év közepe óta tart, a lényege pedig az, hogy az orosz import helyét az LNG, illetve a norvég, valamint az azerbajdzsáni gázforrások vették át.