Maradandó szívkárosodást észleltek a felépült koronavírus-betegek többségénél
A JAMA Cardiology tudományos lapban megjelent legújabb tanulmány alapján a COVID-19 kórokozója hónapokkal a gyulladások után is közvetlenül károsíthatja a szívizmot.
A JAMA Cardiology tudományos lapban megjelent legújabb tanulmány alapján a COVID-19 kórokozója hónapokkal a gyulladások után is közvetlenül károsíthatja a szívizmot.
A súlyos következményekben érintettek lehetnek azok a személyek is, akik csak a koronavírus-fertőzés legenyhébb tüneteit produkálták.
A legfrissebb tanulmányban 100 meggyógyult COVID-19 pácienst figyeltek meg, akik átlagosan 71 napja épültek fel a betegségből. Speciális mágneses rezonancián alapuló CMR készülékkel a kutatásban részt vevő személyek 78%-ánál kimutatták a rendellenességeket. 60%-uknál egyenes miokardiális gyulladás nyomaira bukkantak.
Ami talán a legmeglepőbb, hogy a koronavírus-fertőzés miatt csupán 33%-uk szorult kórházi kezelésre, valamint az is kissé vészjósló lehet, hogy az elváltozások a már meglévő, krónikus betegségektől függetlenül alakultak ki.
Természetesen előfordulhat az is, hogy a szívproblémák már a COVID-19 kórokozójával való megfertőződés előtt fennálltak, egyúttal biztosra vehető, hogy ezeket a gondokat a koronavírus csak felerősíthette.
Egy másik kutatásban a szívizmokat vizsgálták 39 áldozat boncolása során, akiknek átlagéletkoruk 85 év volt, elhalálozásuk okának pedig mindegyik esetben tüdőgyulladást állapítottak meg.
A SarS-CoV-2 részecskéit az elhunytak 60%-ánál megtalálták a szívizomban, 16 személyről egyúttal kiderítették, hogy haláluk pillanatában jelentős koncentrációban árasztotta el szívüket a koronavírus kórokozója.
A két esettanulmány nem jelenti egyből azt, hogy életveszélyes szívkárosodást okozna mindenkinél a vírus, azt viszont feltételezni lehet, hogy a felépülés után fokozott odafigyelésre van szükség a kezelőorvosok részéről a potenciális problémák elkerülése végett.
Ne hagyd ki: