Egy ENSZ által felállított kutatócsapat már megegyezett abban, hogy megkezdik a bizonyítékok gyűjtését és tárolását, melyek igazolják a mianmari hadsereg által február 1-je óta elkövetett bűncselekményeket, köztük a parancsra gyilkolást.
A szervezet célja ezzel az, hogy a jövőben felelősségre lehessen vonni a junta vezetőit, és akkorra legyen elegendő terhelő bizonyíték rájuk nézve – írja a Reuters. A puccs óta már legalább 180 ember veszthette életét a demonstrációk során, akiket a katonai vezetők parancsára kezdtek halomra gyilkolni.
Nicholas Koumjian, az ENSZ kutatócsapatának vezetője is kihangsúlyozta, hogy ezekért a súlyos nemzetközi bűncselekményekért felelősségre kell vonni a legfelsőbb vezetőket. Hozzátette: általában fizikailag nem ők maguk követik el a bűncselekményeket, és nem is feltétlen vannak jelen a bűn helyszínén, viszont:
„Be kell bizonyítani a felelősségüket, ahhoz viszont bizonyítékokról szóló jelentéseket kell összeállítani, melyekből kiderül, hogy milyen parancsokat adtak ki és azokat hogyan”
Koumjian hozzátette, amennyiben bárkinek, bármilyen információ rendelkezésére áll az üggyel összefüggően, az lépjen kapcsolatba a vizsgálócsapattal biztonságos kommunikációs csatornákon, mint a Signal vagy a ProtonMail.
AZ ENSZ elsősorban önkényes letartóztatásokra, kínzásra, „erőszakos eltüntetésekre” és halálos fegyver alkalmazására keresnek bizonyítékot a demonstrációk összefüggésében. Az utóbbira szinte naponta érkeznek bizonyítékok, ugyanis a junta emberei éles lőszerrel gyilkolják a tüntető tömegeket.
Koumjian egyébként már tapasztalt figurának tekinthető, ha bűnös vezetőket felelősségre vonásáról beszélünk, ugyanis többek között ő járt el Charles Taylor, Libéria korábbi elnökének ügyében, akit háborús bűntettek, köztük gyermekkatonák besorozása miatt el is ítéltek a Nemzetközi Büntetőbíróságon.