Majdnem 100 barna törpét azonosítottak hobbi csillagászok
Több mint 100 ezer önkéntes asztronómus 95 különleges égitestet fedezett fel, amelyek a Napunkhoz meglehetősen közel tartózkodnak.
Több mint 100 ezer önkéntes asztronómus 95 különleges égitestet fedezett fel, amelyek a Napunkhoz meglehetősen közel tartózkodnak.
A barna törpék egy része igazán bizarr módon viselkedik, ami nem meglepő, ugyanis egy egészen furcsa tulajdonsággal rendelkeznek: túl kicsik ahhoz, hogy csillagok legyenek, viszont túl nagyok ahhoz, hogy bolygóknak nyilváníthassuk őket, sokkal inkább egy turbulens gázóriásra hasonlítanak.
Egyes objektumok viszont a barna törpék vadonatúj kategóriájába sorolhatóak, ami miatt teljesen más szemszögből szükséges vizsgálni a jelenséget – olvasható a kedden a The Astrophysical Journal tudományos lapban megjelent tanulmányban.
A Backyard Worlds néven futó, önkéntesekből álló iniciatíva eddig 1 500-nál is több csillagra és barna törpére bukkant a Naprendszer közelségében, a legújabb felfedezésükkel pedig az egyik leghidegebb ilyen égitestet regisztrálták.
Mivel több billiárdnyi pixelt kell átfésülni, ezért gondolhatnánk, hogy a mesterséges intelligenciát hívhatták segítségül, ez azonban egyáltalán nincs így, hiszen tudósok szerint kizárólag emberi szemmel lehet megkülönböztetni az univerzum apró pontjait, ezért a hobbi csillagászok igazán hasznosnak bizonyultak.
Mind a 95 újonnan detektált objektum hűvösebb, mint a korábban már azonosított barna törpék, ezért úgy gondolják, hogy elég hideg körülmények uralkodhatnak rajtuk ahhoz, hogy vízből és párából álló felhők jöhessenek létre az atmoszférájukban.
Egyelőre ez asztrobiológiai szempontból nem számít áttörésnek, de segíthet a szakembereknek abban, hogy jobban megérthessék ezeknek a bizarr világoknak a természetét.
Ne hagyd ki: