Továbbra is komoly problémát okoz Magyarországon az alkoholizmus
2010-hez képest jóval kevesebb kocsma és szórakozóhely van, ennek ellenére hazánk világelső az alkoholbetegek lakosságszámhoz mért arányában.
Továbbra is komoly problémát okoz Magyarországon az alkoholizmus, egyes nemzetközi felmérések alapján világelsők vagyunk az alkoholbetegek lakosságarányos számát illetően. Ezzel a teljesítménnyel megelőzzük a közhiedelemben nagyivónak tartott nemzetek egész sorát, köztük a briteket, az íreket, a németeket, az olaszokat és a franciákat, de még Oroszországot is.
Zacher Gábor toxikológus a HelloVidék megkeresésére azt mondta, hogy számszerűleg olyan 900 ezerre tehető az alkoholbetegek aránya. Miközben továbbra is magas az alkoholisták száma, addig a kocsmáké jelentősen lecsökkent az elmúlt 14 év alatt. A cikkben hozzáteszik: a KSH felmérése alapján 2010-ben még 21 500 italüzlet, kávézó és szórakozóhely működött az országban.
Ám ez a szám 2023-ra 45%-kal csökkent, mindössze 12 200 maradt belőlük. Mint írják, a vidéki kocsmák számszerű csökkenése mögött számos ok húzódik meg, például az elszálló árak: ha valaki ugyanazt a terméket megtudja venni féláron, a boltban, akkor miért menjen el a kocsmába. De a toxikológus azt is elmondta, ahhoz, hogy az alkoholizmust illetően javulást lehessen elérni, mire volna szükség.
Mint mondta, egy komplex Nemzeti Alkoholstratégia kellene, ám szerinte a jelenlegi kormány részéről szemernyi hajlandóság sincs ez irányban. Illetve azt is problémásnak tartja, hogy az utcákon különböző, úgymond ’alkoholizálást’ hirdető plakátok jönnek szembe, s a tévé reklámok ugyancsak tele vannak a különböző alkoholt hirdető termékekkel.
Zacher Gábor egyébként korábban arról is beszélt, hogy szerinte az emberek túl szigorúan ítélik meg a marihuánát és az energiaitalt. Utóbbira vonatkozóan például kiemelte, egyáltalán nem rosszabb, mint a kávé vagy akár a kóla, mindháromra szimplán koffeintartalmú italként tekint. Ha pedig odafigyelünk a mértékre, nem lesz baj.