Sajtó: kivételt tehet Magyarországnak az orosz olajembargó ügyében az Európai Unió
Magyarország kormánya ismét jelezte: nem hajlandók támogatni egy olyan szankciót sem, amely veszélyeztetné az energiaellátást, erre találhat ki átmeneti megoldást az Európai Unió.
Az Európai Bizottság egy új, Moszkva elleni szankciócsomag részeként az orosz olajimport fokozatos megszüntetését fogja javasolni, hogy ezzel próbálja megszorítani Vlagyimir Putyin legfontosabb háborús finanszírozási forrását.
Az energiaexportból származó bevételek döntő szerepet játszottak Oroszország ukrajnai inváziójának finanszírozásában, és az uniós országok mérlegelik, hogyan lehetne Vlagyimir Putyin olaj-, gáz- és nukleáris ágazatát célba venni, miután már megállapodtak a szénnel szembeni szankciókról.
Brüsszel azonban nem fog azonnali, teljes körű tilalmat bevezetni a blokkba irányuló orosz olajimportra, amikor a részleteket ismertetik, amely már akár ezen a héten megtörténhet.
Az Európai Bizottság ehelyett azt fogja javasolni, hogy az év végéig fokozatosan szüntessék meg az orosz olajimportot, közölték uniós diplomaták. Az orosz olajtól való fokozatos eltávolodás célja, hogy a blokk gazdasági nagyhatalma, Németország a fedélzeten maradjon, és hogy a lehető legkisebbre csökkentsék a nemzetközi olajpiacok zavarát.
A Politico úgy értesült, hogy a diplomaták szerint a Bizottság valamiféle kivételt vagy átmeneti intézkedéseket fog javasolni Magyarország és Szlovákia számára, tekintettel arra, hogy ez a két ország mennyire függ az orosz olajtól, és milyen nehézségekbe ütközik az alternatív beszerzések megtalálása. Az elmúlt hetekben Magyarország vált az egyik legnagyobb akadályává annak, hogy az orosz energiaszektorral szembeni szankciókat továbbvigye.
Több diplomata szerint Magyarország hangsúlyozta, hogy aggodalmai gazdasági, nem pedig politikai jellegűek, ami megnyitotta az utat az aggodalmak kezelésére irányuló politikai kompromisszum előtt.
Berlin már korábban jelezte más uniós fővárosoknak, hogy kész megfontolni az orosz olajfogyasztás csökkentését – még ha a gázimportról még nem is tud lemondani –, de csak meghatározott feltételek mellett. A múlt héten a német nagykövet közölte tárgyalópartnereivel, hogy Berlin nem csak az olajszankciókkal van rendben, hanem még aktívan támogatná is az olajszüneteltetést.
A Bizottság valószínűleg kedden tesz javaslatot a következő szankciócsomagra, amely várhatóan tartalmazza az olaj kivezetését. Az intézkedéseket aztán szerdán vitatják meg az uniós nagykövetek.