Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Most akkor ihatunk a csapból Magyarországon, vagy mérgezett a víz?

Általánosságban elmondható, hogy jó az ivóvíz minősége hazánkban, azonban még mindig vannak olyan települések, ahol az arzén- és az ólomtartalom meghaladja a határértékeket.

...svg content...Twenty20
Egészség/Életmód
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Portfolio hírportál riportjából kiderült, országosan a lakosság 98 százaléka számára érhető el a közüzemi vízellátás. Az NNK „Magyarország ivóvízminősége” című jelentéséből megtudhattuk, hogy az országos helyzetkép igen kedvező, a vízminta-vizsgálatok 99-100%-ában megfelelő eredményt adtak.

Kémiai szempontból évtizedeken át a geológiai eredetű szennyezők (arzén, bór, helyenként a fluorid, valamint az ammónium) jelentették a legnagyobb problémát. A legjelentősebb ezek közül (mind egészségkockázatát, mind az érintett települések számát tekintve) az arzén volt. Soron kívül Orbán Viktor elmondta, mennyire vagyunk biztonságban az ukrajnai háború kapcsán

A 2010-es évek elején az ivóvíz arzénkoncentrációja még közel 400 településen volt határérték felett, de azóta jól léthatóan javult a helyzet, az arzéntartalom 96 százalékban már megfelelő volt.

Bár az ország nagy részén jellemzően közepesen kemény (100-200 CaO mg/l) vagy kemény (200 CaO mg/l felett) az ivóvíz, ez közegészségügyi szempontból nem jelent problémát, mivel a kemény víz a szervezet számára hasznos ásványi anyagokat, kalciumot és magnéziumot tartalmaz.

Az ivóvízhálózatot alkotó csövekből és szerelvényekből akár határértéket meghaladó mennyiségben oldódhatnak ki nehézfémek, különösen – a régi ólomvezetékekből – ólom. A gerinchálózatokban az ólomcsövek kiváltása már jellemzően megtörtént, a bekötővezetékek cseréjét a szolgáltatók fokozatosan végzik. Az épületeken belüli hálózatok régi építésű házakban tartalmazhatnak ólomcsöveket, amely a szennyezés forrása lehet.