Íme a drágulásbajnokok, ezeket a termékeket érintette leginkább az infláció
Nyilvánosak lettek a Központi Statisztikai Hivatal inflációs adatai 2021 júliusára is, amelyből kiderült, hogy egyes termékeknek mennyire durván kilőtt az ára.
Mint a Pénzcentrum is megemlíti, tavalyi júliushoz képest 4.6 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, ekkora volt az infláció mértéke, amely elsősorban a szeszes italokon, a dohányárukon és az üzemanyagon volt a leginkább tetten érhető.
A KSH legújabb statisztikát szerint azonban vannak olyan termékek, amelyek ára e három kategórián felül is az egekig szöktek. Az egyéves drágulás királya a napraforgó étolaj lett: egy 1 literes olajnak 31 százalékot emelkedett az ára tavalyhoz képest.
A dobogóra a paradicsom és a korai burgonya is fel tudott állni, amelyek szintén elképesztő dráguláson mentek keresztül az elmúlt 12 hónap során: a paradicsom kilója 27.2 százalékkal, a korai krumpli kilója 23 százalékkal lett drágább.
A negyedik helyre a digitális vérnyomásmérő került 21.5 százalékos drágulással, melyet a 95-ös benzin (21.3 százalék), a szétnyitható konyhaasztal (19.9%), a Sopiane cigaretta (19.6%), a Multifilter cigaretta (18.2%), a sarok ülőgarnitúra (17.5%) és az akácméz (16.4%) követett.
Ami az egy hónapos drágulást illeti, ott egy termék lett az abszolút csúcstartó, még további termékek vagy szolgáltatások messze mögötte kullognak. A sárgarépa kilója ugyanis 35.2%-ot emelkedett júniushoz képest, átlagosan 281 forintról 380 forintra nőtt.
A 4 csillagos és a 3 csillagos szállodák is drágultak, ahogy beindult a nyaralási szezon, ugyanis egy 2 ágyas szoba egy éjszakára való kibérlése IFA nélkül 7.8 százalékkal nőtt a 4 csillagos, 6.2 százalékkal a 3 csillagos szállodákban.
A déli gyümölcsök ezúttal top ötbe kerültek, ugyanis a citrom kilója 6.1 százalékkal, a narancs kilója pedig 5.9 százalékkal növekedett, de a Magyar Nők Lapjáért is 5.6 százalékkal többet kell fizetni. Őket a vöröshagyma (4.9%), a fogkrém (4.4%), a 95-ös benzin (4.4%), a napraforgó étolaj (4.4%) követte, de egy 2 fős apartman kibérlése is 4.4 százalékkal többe kerül.