Mennyire lehet meggyőzni a magyarokat az oltásról?
Habár az oltási hajlandóság jelentősen csökkent a magyarok körében, az elmúlt napokban némi emelkedést lehetett tapasztalni az új oltások tekintetében.
Magyarországon is vannak oltásellenesek és vírustagadók, éppen ezért kruciális kérdés, hogy meg tudjuk-e győzni őket arról, hogy mennyire fontos az oltás felvétele, hiszen ezzel nem csak magukat, de a környezetükben élőket is megóvhatják a súlyos megbetegedéstől.
Szlávik János infektológus főorvos többek közt erről is beszélt a TV2 Reggeli műsorában. A szakember elmondta, ahhoz, hogy együtt tudjunk élni a vírussal, szakértők szerint a 90 százalékos átoltottságot kellene elérni, ami még bőven messze van számunkra, hiszen Magyarországon még csak 60 százalék körüli az átoltottság.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy vajon elérhető-e ez az arány Magyarországon is, Szlávik azt válaszolta, igen, ez lehetséges, hiszen más országoknak is sikerült elérniük ezt a szintet. Úgy fogalmazott, habár elméletileg lehetséges, a gyakorlatban sokkal nehezebb dolgunk van, hiszen ebben a régióban nehezebben lehet rávenni az embereket az oltásra.
Szlávik János szerint az általános kötelező oltás nélkül is elérhető a cél, meglátása szerint azonban több okból kifolyólag is nehezebb ebben a régióban az oltási hajlandóság növelése, például vallási, társadalmi, vagy éppen politikai okokból kifolyólag. Az infektológus főorvos úgy véli, habár itt nehezebb oltásra bírni az embereket, a szakemberek dolga, hogy a továbbiakban is teljes körűen tájékoztassák a lakosságot a járványügyi helyzetről és az oltás fontosságáról.
Meglátása szerint a szakemberek dolga a tájékoztatás, azonban azzal is tisztában van, hogy mindig lesznek oltásellenesek, akiknek a felét akár meg is lehetne győzni az oltásról, ehhez pedig hatalmas segítséget jelent az oltási akcióhét, amikor mindenki, előzetes bejelentkezés nélkül mehet el a kijelölt oltópontokra beoltatni magát.