Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Két év alatt 25 százalékkal drágultak a magánegészségügyi ellátások

Jelentős mértékben emelkedtek a magánegészségügyi szolgáltatások árai az elmúlt két évben, miközben az ügyfélszám országszerte csökkenő tendenciát mutat.

Két év alatt 25 százalékkal drágultak a magánegészségügyi ellátásokFotó: Unsplash/Ibrahim Boran
Belföld

Kiss László

Szerkesztő

A magánegészségügyi szektor bevételei növekedést mutattak 2024-ben, ami elsősorban az áremelések következménye, nem pedig az ügyfélszám bővülésének eredménye. A szakorvosi ellátások közül kiemelkedő népszerűségnek örvend a nőgyógyászat, bőrgyógyászat, szemészet és belgyógyászat, valamint egyre nagyobb igény mutatkozik az endokrinológiai és gasztroenterológiai vizsgálatok iránt is az Index írása alapján.

A Prémium Egészségpénztár adatai alapján az áremelkedés mértéke 2023-ban átlagosan 15 százalékot ért el, majd 2024-ben további 10 százalékkal nőttek a költségek mind a fővárosban, mind vidéken. 

Az elmúlt egy évben a szakorvosi vizsgálatok díjai 9 százalékkal emelkedtek, a kisebb diagnosztikai eljárások, mint a röntgen, EKG, labor és ultrahang költségei pedig 5-10 százalék közötti növekedést mutattak. A képalkotó diagnosztika területén a fővárosban 6, vidéken pedig 10 százalékos drágulás következett be a CT- és MR-vizsgálatok esetében.

A Magánpraxisnapon közöltek szerint a magyarok éves szinten 600-800 milliárd forintot fordítanak magánegészségügyi ellátásra, ami mára már az országos betegellátás negyedét teszi ki. A finanszírozási módokat tekintve az ügyfelek fele továbbra is közvetlen készpénzes fizetést választ, 14 százalék egészségpénztáron keresztül, 12 százalék biztosítási vagy munkáltatói támogatással, míg 8 százalék hitelből fedezi a költségeket.