Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

„Hagyd, hogy a madárinfluenza tegye a dolgát”, kiakadtak a szakértők Kennedy javaslatán

Az Egyesült Államok egészségügyi minisztere, Robert F. Kennedy Jr. ellentmondásos javaslattal állt elő a madárinfluenza kezelésére, ami heves szakmai vitát váltott ki.

„Hagyd, hogy a madárinfluenza tegye a dolgát”,  kiakadtak a szakértők Kennedy javaslatánFotó: Robert Kennedy Jr. egészség- és humánszolgáltatás-ügyi miniszter Donald Trump amerikai elnök kabinetjének első ülésén a washingtoni Fehér Házban 2025. február 26-án. MTI/EPA/Bloomberg/Al Drago
Észak-Amerika

Kiss László

Szerkesztő

A jelenlegi madárinfluenza-járvány miatt egyre emelkedő tojásárak kezelésére az amerikai egészségügyi miniszter szokatlan megoldást javasolt, melyről a The New York Times is beszámolt. Kennedy álláspontja szerint „a gazdáknak meg kellene fontolniuk, hogy hagyják a betegséget végigfutni az állományukon, hogy azonosíthassák és megőrizhessék azokat a madarakat, amelyek immunisak rá”.

A miniszter elképzelése nem maradt támogatók nélkül, hiszen Brooke Rollins mezőgazdasági miniszter is egyetértését fejezte ki. „Ha biztonságosan megoldható, hogy megvizsgálják, van-e mód az immunis egyedek felderítésére, az nem irreális” – nyilatkozta a Fox Newsnak.

A szakemberek azonban határozott ellenvéleményt fogalmaztak meg. „Ez egy őrült ötlet” – jelentette ki Gail Hansen, Kansas állam korábbi állatorvosa, aki szerint érdemes felkészülni a legrosszabbakra. 2022 januárja óta több mint 1600 madárinfluenza-fertőzést regisztráltak az amerikai hatóságok a farmokon és háztáji gazdaságokban, ami összesen 166 millió szárnyast érintett. A H5N1 vírus terjedése különösen aggasztó, mivel minden új fertőzés lehetőséget ad a kórokozó mutációjára.

Emily Hilliard, az Egészségügyi és Humánszolgáltatási Minisztérium helyettes sajtótitkára védelmébe vette Kennedy elgondolását. „A miniszter nyilatkozatának célja az emberek védelme volt a jelenlegi madárinfluenza legveszélyesebb változatától. A szárnyasok leölése jelenti a legnagyobb fertőzésveszélyt az emberekre nézve, ezért szeretné Kennedy miniszter ezt korlátozni” – mondta.

Szakmai aggályok

A szakértők szerint a vírus szabad terjedésének engedése súlyos következményekkel járna. David Swayne állatorvos szerint „ha a gazdák hagynák, hogy a vírus végigfusson a farmon, ezek a fertőzések a csirkék és pulykák közel 100 százalékának nagyon fájdalmas halálát okoznák”.

Keith Poulsen, a Wisconsini Állatorvosi Diagnosztikai Laboratórium szakembere további aggályokat fogalmazott meg: „A biológia és az immunológia nem így működik”. Hozzátette, hogy a vírus ellenőrizetlen terjedése valószínűleg az összes amerikai baromfi importjára vonatkozó kereskedelmi embargóhoz vezetne, ami „azonnal hatalmas gazdasági veszteségeket okozna”.