Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Ma van a holokauszt áldozatainak emléknapja

Január 27-ét nyilvánította az ENSZ Közgyűlése 2005. november 1-jén a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapjává, ugyanis ezen a napon szabadult fel hivatalosan is az auschwitzi haláltábor.

...svg content...Oswiecim, 2018. április 12. A holokauszt emléknapja alkalmából 27. alkalommal rendezett Élet menete nemzetközi felvonulás résztvevői indulásra várakoznak az egykori auschwitzi koncentrációs táborban, a lengyelországi Oswiecimben 2018. április 12-én. Néhány ezer izraeli és lengyel fiatal gyalog teszi meg az Auschwitz és Birkenau közötti három kilométeres utat, így emlékezve meg a náci népirtás mintegy hatmillió áldozatáról. (MTI/EPA/Stanislaw Rozpedzik)
Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A szovjet katonák 1945. január 27-én törtek be a világ legnagyobb náci koncentrációs táborába, hogy a fogva tartott zsidó származású rabokat és szovjet hadifoglyokat kiszabadítsák.

A 2021-es esztendő emléknapjának fő témájaként a holokauszt utáni helyreállítást és újjáépítést választották, melynek értelmében a közösségbe és az igazságszolgáltatásba vetett bizalom megerősítése a kitűzött cél. Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

Az ENSZ közleményében arról írnak, hogy a feloldás folyamatának szerves részei voltak a holokauszt alatt történt történelmi események, amelyek során az emberiség a torzult valóságkép ellenére képes volt tanulni a hibáiból és emberek tízezreinek halálából – olvasható a Forbes riportjában.

A holokauszt áldozataira való emlékezés, valamint a nácik által elkövetett bűncselekmények felemlegetése rendkívül fontos napjainkban, hiszen az atrocitások nyomán formálhatjuk meg új világképünket, a jövő generációi pedig tisztában lehetnek azzal, milyen veszélyeket hordoznak magukban az olyan tömeges bűntettek, mint például a népirtás vagy éppen a kényszer-munkatáborok üzemeltetése.

Ebben az évben a brit holokauszt bizottság elindította a „Légy egy fény a sötétségben” nevezetű kampányát, amelynek keretein belül meghirdettek egy fotópályázatot a gyermekek számára. A résztvevőknek olyan holokauszttal kapcsolatos tragédiákat kell feldolgozniuk, amelyek tanulságai a 21. századra is hatással vannak.

Auschwitz-Birkenau az európai zsidóság megsemmisítésének központjává vált, az oda érkezők egy idő után már számot sem kaptak, 70-75 százalékukra azonnali halál várt. A háború végén, amikor már közeledtek a szovjet csapatok, a gázkamrákat felrobbantották, a foglyok zömét legyilkolták vagy gyalogmenetben nyugat felé indították.

Auschwitzban közel 1,3 millióan vesztették életüket, közülük 1,1 millióan zsidó származásúak voltak, de rengeteg lengyel, roma, valamint szovjet hadifogoly is volt köztük. Magyarországról mintegy 430 ezer zsidót hurcoltak el, közülük 330 ezren gázkamrákban haltak meg, 25 ezren a későbbi szelekciók alkalmával hunytak el.

Az emléknap apropóján Izraelben a holokauszt túlélői megkapták a koronavírus elleni védőoltást, ezáltal felhívva a figyelmet a koncentrációs táborokban történt kegyetlen, borzalmas embertelenségekre.